Nasze projekty

USA i Rumunia. Tajemnicze stalowe monolity pojawiają się na całym świecie

W kilku miejscach na świecie w ostatnich dniach pojawiły się tajemnicze kilkumetrowe monolity. Nie wiadomo, kto je tam zamontował. Z niektórych miejsc rzeźby zdążyły też zniknąć.

Źródło: Twitter.com/@thehill

Pierwszy z obiektów pojawił się na pustyni w Utah w Stanach Zjednoczonych, w trudno dostępnym terenie w kanionie. Cokół został zauważony przez załogę helikoptera 18 listopada. Druga rzeźba stanęła 27 listopada nieopodal rumuńskiego miasteczka Piatra Neamt. Po tygodniu monolit zniknął. Trzeci taki obiekt został zauważony 3 grudnia na Pine Mountain w Kalifornii.

Monumenty w kształcie trójkąta mają od 3 do 4 metrów wysokości i wykonane są ze stali. Pierwszy z nich został zauważony przez załogę helikoptera, która zajmowała się liczeniem stada owiec w Red Rock Country w stanie Utah. To miejsce trudno dostępne dla samochodów i pieszych.

Po kilku dniach Youtuber Sylvan Christensen umieścił filmik w którym usuwa rzeźbę, tłumacząc to negatywnym wpływem obiektu na środowisko i miejscowy ekosystem.

Reklama

Po kilku następnych dniach rumuńskie media zaczęły donosić o odnalezieniu drugiego monolitu, który został postawiony w pobliżu miasteczka Piatra Neamt. Ten, w odróżnieniu od poprzedniego, miał na powierzchni wygrawerowane kręgi. Po 4 dniach obiekt w niewyjaśnionych okolicznościach zniknął.

W tym samym dniu podobna rzeźba pojawiła się w kalifornijskim mieście Atascadero na szycie Pine Mountain. Po jednym dniu grupa zamaskowanych mężczyzn zniszczyła rzeźbę i postawiła w jej miejsce krzyż, który został zdemontowany.

Skąd biorą się monolity?

Nie wiadomo kto wykonał stalowe rzeźby i skąd one się biorą. Część internautów na podstawie map stwierdziła, że rzeźba z Utah pojawiła się już w 2015 roku. Istnieje hipoteza, że rzeźba może być pozostałością po planie filmowym serialu Westworld, który był kręcony nieopodal miejsca znalezienia monolitu.

Inne domysły prowadzą do postaci rzeźbiarza Johna McCrackena, który zmarł w 2011 roku. Artysta w przeszłości tworzył dzieła podobne do monolitów, które pojawiły się w Rumunii i USA. Znawcy jego twórczości sugerują jednak, że rzeźby zostały wykonane mechanicznie za pomocą śrub i wkrętów, a McCracken nie używał takich środków przy tworzeniu swoich dzieł.

Internauci zauważyli też, że monolity nawiązują do przedmiotów, które pojawiły się w filmie Stanley’a Kubricka Odyseja Kosmiczna z 2001 roku.

SPRAWDŹ: Zamiast Lenina na cokole stanęła figura Jezusa

ag/vox.com/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę