Nasze projekty

Środa Popielcowa z Papieżem w Bazylice św. Piotra, a nie – jak dotąd – na Awentynie

Tegoroczną Mszę świętą w Środę Popielcową Franciszek odprawi nie na Awentynie, a w bazylice Świętego Piotra. Na zmianę tradycyjnego miejsca rozpoczęcia Wielkiego Postu przez Papieża wpłynęła epidemia.

Wielowiekowa tradycja zmieniona przez pandemię

Zgodnie z tradycją sięgającą IV wieku biskup Rzymu rozpoczynał Wielki Post w bazylice św. Sabiny na Awentynie. W Popielec sprzed kościoła św. Anzelma na Awentynie wyruszała procesja pokutna ulicami miasta. Jej uczestnicy  przy śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych docierali do pobliskiej bazyliki św. Sabiny, gdzie papież przewodniczył Eucharystii, połączonej z posypaniem głów popiołem. Tak wyglądała środa popielcowa jeszcze rok temu, 26 lutego – tuż przed wybuchem epidemii koronawirusa we Włoszech.

W tym roku wyjątkowo uroczystości popielcowe odbędą się w Bazylice św. Piotra. W Środę Popielcową (17 lutego) o 9:30 papież Franciszek będzie przewodniczył Mszy św. i obrzędowi posypania głów popiołem. W modlitwie weźmie jednak udział ograniczona liczba wiernych.

Bez tradycyjnych rekolekcji wielkopostnych

Wraz ze swoim pontyfikatem Franciszek wprowadził zwyczaj rekolekcji wielkopostnych, które odbywały się w domu kościelnym w miasteczku Ariccia niedaleko Rzymu. Nie zabraknie jednak kazań wielkopostnych dla papieża i kurii rzymskiej. Tak jak w adwencie, odbędą się one w Auli Pawła VI, gdzie będzie można zachować bezpieczny dystans między słuchaczami. Wygłosi je kaznodzieja Domu Papieskiego, kard. Raniero Cantalamessa.

Reklama
Reklama

CZYTAJ TEŻ: Franciszek: Módlmy się za kobiety, które są ofiarami przemocy. Papieska intencja na luty

os, PAP, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę