Nasze projekty

Były proboszcz z Lampedusy: na Morzu Śródziemnym trwa ludobójstwo

"Na Morzu Śródziemnym trwa ludobójstwo, po raz enty w dziejach ludzkości" – uważa ks. Stefano Nastasi, były proboszcz parafii na włoskiej wyspie Lampedusa. To on zaprosił papieża Franciszka do odwiedzenia jej w 2013 roku, by mógł oddać hołd imigrantom z Afryki, którzy utonęli w drodze do Europy.

Obecnie, po zatonięciu 130 migrantów u wybrzeży Libii, ks. Nastasi podkreśla, że za każdym razem, gdy się taka tragedia wydarzy, potępiamy i osądzamy, ale nic się zmienia. Łzy porywa wiatr obojętności – zaznacza włoski kapłan, dodając, że dziś „umiera się na morzu obojętności, na pustyni bólu”.

Według ks. Nastasiego, wszyscy znajdujemy się dziś na wywróconym przez fale pontonie z migrantami – symbolu kolejnych tragedii i „albo wszyscy utoniemy, albo wszyscy się uratujemy”. Ale słabość naszych braci, czy są nimi migranci szukający nowego życia, czy samotny staruszek z sąsiedztwa, powinna być naszą, musimy zająć się jedną i drugą – uważa kapłan, który jest teraz proboszczem w Sciacca na Sycylii.

W ciągu tych lat mojej posługi często myślałem o młodych, których życie skończyło się w Morzu Śródziemnym. Pewni myśleli o nim jako morzu nadziei albo porcie oceanicznym przyszłości, a na pewno nie jako grobie – zauważył były proboszcz z Lampedusy.

Reklama
Reklama

„Bezskutecznie błagali o pomoc”

Łódź z migrantami zatonęła u wybrzeży Libii. To kolejna katastrofa na Morzu Śródziemnym, zginęło 130 osób. Za ofiary modlił się podczas niedzielnej modlitwy Regina Coeli papież Franciszek.

Wyznam wam, że jestem bardzo zasmucony z powodu tragedii, która po raz kolejny wydarzyła się w minionych dniach w regionie Morza Śródziemnego. Stu trzydziestu migrantów zginęło na morzu. Są to osoby, są to ludzkie istnienia, które przez całe dwa dni bezskutecznie błagały o pomoc. O pomoc, która nie nadeszła – stwierdził.

kh/KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę