Nasze projekty

Australijska diecezja wypłaci rekordowe odszkodowanie ofierze wykorzystywania seksualnego

50-letni mężczyzna wykorzystywany w dzieciństwie otrzyma od archidiecezji Perth ponad 2,5 mln dolarów odszkodowania. Chodzi o przestępstwa, których dopuszczał się w latach 70. ks. Bertram Adderley. To największa znana kwota, jaką Kościół kiedykolwiek musiał zapłacić ofierze wykorzystywania seksualnego.

Do wykorzystywania seksualnego dochodziło w latach 1978-1980, kiedy poszkodowany mężczyzna miał 9-11 lat i był ministrantem w jednej z parafii w archidiecezji Perth, w której posługiwał ks. Adderley. Wcześniej duchowny pracował w diecezji Bunbury, a jej ordynariusz w 2008 roku przyznał, że od 1974 roku wiedział o przestępstwach Adderley’a, ale nikogo o nich nie poinformował. Niemniej jednak wykluczył go z posługi kapłańskiej w diecezji i wysłał do Perth.

Życie ofiary „wykoleiło się”

Na pytanie ABC News Australia prawnik Michael Magazanik powiedział, że życie jego klienta „wykoleiło się” po tym, jak został wykorzystany. Miało to na niego głęboki wpływ – zapewnia, powołując się w szczególności na syndrom zespół stresu pourazowego i depresję.

Reklama
Reklama

Na początku poszkodowany, z zachowaniem klauzuli poufności, zawarł porozumienie z archidiecezją Perth i w ramach odszkodowania zgodził się przyjąć od Kościoła 50 tys. dolarów australijskich. Jednak w 2018 roku wycofał się z tego i pozwał archidiecezję do sądu.

Dopiero po zeznaniach ofiary arcybiskup Perth, biskup Timothy Costelloe, zgodził się na wypłatę odszkodowania. Kościół pokryje również koszty postępowania. W długim oświadczeniu wydanym w czwartek Costelloe powiedział, że sprawa uwydatniła „horror” wykorzystywania seksualnego i „straszne skutki” dla życia ofiary.

Cieszę się, że osoba, która przeżyła to wykorzystywanie miała okazję, by jej historia została opowiedziana i otrzymała rekompensatę finansową – powiedział.

Reklama
Reklama

Arcybiskup Perth uznał „godną ubolewania” przeszłość Kościoła w wykorzystywaniu seksualnym nieletnich i osób bezbronnych.

kh/lacroix/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite