Nasze projekty

Aleppo zniknęło z pierwszych stron gazet

Wschodnia część Aleppo, największego miasta Syrii, w znacznej mierze została zrównana z ziemią. Sytuacja w mieście jest dramatyczna, cały czas trwają ostrzały, mieszkańcy nie mają dostępu do prądu i bieżącej wody. Mimo, że Aleppo zniknęło z pierwszych stron gazet, jego mieszkańcy potrzebują pomocy.

80% Syryjczyków żyje w ubóstwie, co trzecie gospodarstwo domowe jest zadłużone. Pomocy humanitarnej potrzebuje ponad 13 milionów ludzi, w tym prawie 6 milionów dzieci z 18 mln obecnych mieszkańców Syrii. Z pomocą mieszkańcom Aleppo ruszają różne organizacje charytatywne, wśród nich – Caritas Polska.

Prowadzony przez Caritas Polska program „Rodzina rodzinie” jest odpowiedzią na wezwanie papieża Franciszka, jakie wygłosił przed rozpoczęciem roku miłosierdzia we wrześniu 2015 r.: „Kieruję apel do parafii, wspólnot zakonnych, do klasztorów i sanktuariów w całej Europie o konkretne wyrażenie Ewangelii i przyjęcie po jednej rodzinie uchodźców”. Dzięki programowi wsparcia uchodźców, każda rodzina, wspólnota, parafia, diecezja czy organizacja może udzielić bezpośredniej pomocy konkretnej poszkodowanej rodzinie – przyjąć ją jako bliską sobie, choć geograficznie odległą.

Reklama

SYTUACJA W SYRII       

Wskutek wojny ponad 5 miliona osób uciekło z kraju, a liczba uchodźców wewnętrznych w Syrii szacowana jest na co najmniej 7 milionów. 13,5 miliona ludzi potrzebuje pomocy humanitarnej, w tym prawie 6 mln dzieci.

Aleppo przed wojną liczyło 5 mln mieszkańców, obecnie ok. 1,5 mln. Aleppo wschodnie jest w ponad 80% zniszczone. Cały czas trwają ostrzały Aleppo zachodniego, bo stanowiska rebeliantów są kilka kilometrów dalej na zachodnich przedmieściach.

Reklama

fot. Basma / Foreign and Commonwealth Office / flickr.com

Od dwóch lat w Aleppo nie ma prądu. Mieszkańcy kupują go za bardzo wysoką cenę z prywatnych generatorów ustawionych w dużych ilościach na chodnikach. Stać ich na dostęp do prądu w postaci jednej żarówki i skorzystania z pralki.

Reklama

Ciągle nie ma dostępu do bieżącej wody. 1,8 miliona mieszkańców Aleppo korzysta z wody z 300 studni wydrążonych w mieście, ale woda ta często jest niezdatna do picia. Liczba infekcji jelitowych osiągnęła najwyższy w historii poziom.

Przez 6 lat wojny ludzie zubożeli z powodu bezrobocia, galopującej inflacji i kosztów życia. Im dłużej trwa wyniszczająca wojna, tym bardziej drożeją usługi. Dewaluacja funta syryjskiego jest ogromna. Przed wojną 1 USD kosztował 50 funtów syryjskich, obecnie to 540.

Mieszkańcy Aleppo nie mogą znaleźć pracy, a jednocześnie powstające małe biznesy nie mogą znaleźć wykwalifikowanych pracowników, bo większość młodych mężczyzn jest w armii, ukrywa się, albo wyjechała z kraju w poszukiwaniu lepszych możliwości.

Caritas Polska wspiera ofiary wojen na Bliskim Wschodzie od 2012 roku. W tym czasie organizacja przeprowadziła 19 projektów pomocy, w tym kilkuletnie finansowanie szpitala w Damaszku, finansowanie klinik mobilnych, organizowanie paczek świątecznych dla dzieci, zapewnienie mleka modyfikowanego dla dzieci uchodźców irackich w Kurdystanie w akcji „Mleko dla Kurdystanu” oraz wiele innych, w tym współfinansowane ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych.


Możesz pomóc nie wychodząc z domu

rodzinarodzinie.caritas.pl



za: rodzinarodzinie.caritas.pl

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę