Nasze projekty

W dobie pandemii ludzie proszą Hannę Chrzanowską o wstawiennictwo. Dziś 2. rocznica beatyfikacji pionierki pielęgniarstwa społecznego

W dobie pandemii wiele osób telefonuje czy przesyła do nas maile z prośbą o modlitwę w intencji zdrowia i bezpieczeństwa - kustosz relikwii błogosławionej Hanny Chrzanowskiej, której 2. rocznica beatyfikacja przypada dzisiaj. Błogosławiona jest pochowana w kościele św. Mikołaja w Krakowie.

Jak zaznacza kapłan, mimo pandemii kościół św. Mikołaja jest cały czas otwarty, a kult błogosławionej pionierki pielęgniarstwa parafialnego i społecznego wciąż się rozwija. – Ludzie cały czas za przyczyną Hanny Chrzanowskiej oddają swoje życie i zdrowie Bogu. W tej trudnej sytuacji epidemicznej nasiliło się to jeszcze bardziej i coraz więcej osób prosi o przesłanie relikwii czy też obrazka z błogosławioną – opisuje.

Ks. Gubała przytacza, że wierni proszą o modlitwę o zdrowie lub uzdrowienie z choroby, o bezpieczeństwo dla rodzin czy też o dobrą pracę. – Hanna Chrzanowska to niewątpliwie błogosławiona pomagająca współczesnemu światu, który jest pogrążony w walce z chorobą COVID-19. Uczy bardzo mocno jak dostrzegać w każdym cierpiącym Jezusa i nie obawiać się przyjść mu z pomocą. Świadczy o tym swoim życiem, gdyż sama nie bała się iść do chorych przebywających w najtrudniejszych pod względem higieny warunkach – ocenia.

Duchowny dodaje, że są już świadectwa potwierdzające skuteczność wstawiennictwa tej krakowskiego błogosławionej. – Dostaliśmy informacje od pielęgniarki, która przypisuje ocalenie z tsunami temu, że miała ze sobą różaniec z Hanną Chrzanowską i gorąco się wtedy na nim modliła. Ostatnio ktoś zadzwonił i opowiedział jak za wstawiennictwem błogosławionej Hanny modlono się w intencji sędziwej już osoby, u której podejrzewano koronawirusa na skutek objawów, jednak ostatecznie go nie stwierdzono. Przykładów tych łask mamy bardzo wiele, w tym uzdrowienia z nowotworów – opowiada.

Reklama
Reklama

Ks. Gubała zachęca, by 2. rocznicę beatyfikacji przeżyć we wspólnocie podczas dziękczynnej Eucharystii, która 28 kwietnia o godz. 18:00 będzie transmitowana na stronie www.parafiamikolaj-krakow.pl. Będzie jej przewodniczył honorowy kustosz Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, bp Jan Zając. Poprzedzi ją „Droga Światła z błogosławioną Hanną” o godz. 17:00.

Kult Hanny Chrzanowskiej szerzony jest w kościele św. Mikołaja w Krakowie przez nabożeństwa odbywające się co czwartek oraz Msze św. każdego 28. dnia miesiąca. Wierni otrzymują także obrazki z błogosławioną. Na świecie jest obecnie około 200 miejsc, które posiadają relikwie tej niestrudzonej pielęgniarki.

Hanna Chrzanowska była bliską współpracownicą kard. Karola Wojtyły, która stała się pionierką pielęgniarstwa społecznego i parafialnego. W pomocy chorym nie szczędziła osobistego życia, siły, jak i oszczędności. Stworzyła nowe standardy opieki na chorymi, na którą składa się jednocześnie niesienie ulgi w bólu fizycznym, jak i wsparcie duchowe.

Reklama
Reklama

Beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej odbyła się 28 kwietnia 2018 r. pod przewodnictwem papieskiego legata kard. Angelo Amato w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

KAI/ms

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite