Nasze projekty

Ruszyła nowa formuła serwisu Liturgia.pl

Istniejący od 2008 roku serwis Liturgia.pl przeszedł największe zmiany od czasu powstania. Całkowicie zmienił się wygląd i układ treści, ale w nowej odsłonie ma nie zabraknąć żadnego artykułu z dotychczasowego bardzo bogatego archiwum

„Wśród dominikanów panuje przekonanie, że najprostszy sposób na skłócenie braci, to rozpoczęcie rozmowy na temat liturgii” – pisze w edytorialu o. Dominik Jurczak, prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, będącej wydawcą strony. „Pewnie nie wzięło się znikąd. Mógłby ktoś powiedzieć, że nie świadczy to najlepiej dominikanach. Jest jednak najlepszym dowodem, że liturgia w równym stopniu dotyczy każdego, nawet wtedy, gdy nie zdajemy sobie z tego sprawy” – wyjaśnia dalej.

Od 2008 roku pod obecną nazwą, a wcześniej od 2004 roku jako serwis Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, portal przekazuje wiedzę o liturgii. Jest rzetelnym źródłem informacji dla ekspertów w tej dziedzinie, inspiracją dla katechetów i kaznodziejów oraz praktyczną pomocą dla ministrantów i animatorów. Stanowi także liturgiczny elementarz dla tych, którzy dopiero chcą poznać tę fundamentalną dla Kościoła rzeczywistość.

Reklama
Reklama

Portal dostarcza również informacji o ważnych wydarzeniach w Polsce i nie tylko, zwłaszcza o warsztatach muzyczno-liturgicznych i rekolekcjach – spośród których najlepszym patronuje medialnie. Nowy serwis zawiera niemal wszystkie treści, które redakcja opublikowała przez ostatnich 13 lat.

Reklama
Reklama

Przebudowa serwisu została zainicjowana już kilka lat temu przez ówczesnego prezesa Fundacji, o. Tomasza Grabowskiego OP. Głównymi założeniami, jakie przyjął wtedy powołany przez niego zespół projektowy, były przejrzystość, uporządkowanie treści i uczynienie jej łatwiej dostępną oraz wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technicznych, które pozwolą na efektywne i komfortowe korzystanie z portalu.

Jak podkreśla o. Jurczak, portal Liturgia.pl ma być miejscem wymiany myśli i poszukiwań głębi teologicznej w duchu rozmowy, by prowadzić do liturgii, a poprzez nią, by dać rozsmakowywać się w tym, co dla chrześcijan niewypowiedzialne i najcenniejsze. „Nie ma chrześcijaństwa bez liturgii. Choć w ostatnich dekadach o liturgii wiele się pisze i mówi, jak nigdy w historii, jednak brakuje umiejętności dyskusji. Można mieć odmienne poglądy, różne wyrobienie teologiczne, zachowując jednocześnie elementarny szacunek do drugiego” – tłumaczy.

Reklama

„Tak, jak kiedyś udało nam się zjednoczyć kompozytorów z różnych stron Polski – czego owocem są sławetne śpiewniki 'Niepojęta Trójco' – tak w podobny sposób chcemy, by Liturgia.pl była pomocą w kształtowaniu się ekosystemu wiary, czyli w budowaniu takiej przestrzeni, gdzie każdy może karmić się i wzrastać w wierze modlącego się Kościoła” – zapewnia prezes Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

„Jesteśmy wdzięczni za cierpliwość wszystkim, którzy czekali na nową formułę naszego serwisu. Obiecywaliśmy ją naszym czytelnikom od dłuższego czasu, ale rozmaite trudności spowodowały, że swoją premierę miała dopiero na początku lutego” – uzupełnia Michał Wsiołkowski, odpowiedzialny za serwis z ramienia Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny. Zachęca użytkowników do śledzenia nowości i korzystania z bogatego archiwum i zaznacza, że obecny kształt serwisu to jeszcze „wersja beta”, wymagająca dalszego rozwoju.

Nową odsłonę serwisu można znaleźć pod adresem www.liturgia.pl


luk / Kraków

Katolicka Agencja Informacyjna

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę