Nasze projekty
Fot. Wikipedia

Święty brat Albert. Człowiek, który był dobry jak chleb

Dla św. Brata Alberta zawsze najważniejsi byli bezdomni i biedni. Kiedy do noclegowni przychodził ktoś nowy, to święty w pierwszej kolejności dawał mu jeść.

Reklama

Bp Grzegorz Ryś, przypomniał kiedyś, że brat Albert każdego dnia przychodził na Rynek Główny w Krakowie w okolicę ulicy Szczepańskiej, gdzie chłopi z okolicznych wsi sprzedawali wypieczony przez siebie chleb. Wszystko, co nie zostało sprzedane do godziny 11, brat Albert zabierał do przytuliska.

Gdyby trzeba było jakoś nazwać brata Alberta, to można by powiedzieć, że jest świętym Bratem Albertem od Chleba. Nieraz w zakonach dodaje się takie imię. Św. Terasa była od Dzieciątka Jezus, albo do Krzyża, a Brat Albert, mógłby być od chleba. Od niego wzięło się to zdanie: Człowiek powinien być dobry jak chleb. Pierwszy raz powiedział to zdanie gdy był na studiach malarskich, w domu swojego przyjaciela Stanisława Witkiewicza. Powiedział, że pani Witkiewiczowa jest dobra jak chleb.

„To jest właściwa kolejność”

Brat Albert miał wielkie wyczucie ważności chleba. Kiedy do ogrzewalni przychodził jakiś nowy bezdomny po raz pierwszy, brat Albert wydawał zawsze to samo polecenie: dajcie mu chleba. Dopiero kiedy dali mu chleb, następowały kolejne rzeczy. Prowadzili go do łaźni, żeby się umył, dawali ubranie, żeby się ubrał jak człowiek. A później prowadzono go do warsztatu pracy. A potem przypominano mu pacierz i dziesięć przykazań. To jest właściwa kolejność – mówił bp Ryś.

Reklama

To jest wyczucie w tym, co robił brat Albert, że jak dajesz komuś chleb, to jest zapowiedź kolejnych darów. Ten, kto otrzymuje od ciebie chleb, może się spodziewać, że dostanie coś jeszcze znacznie poważniejszego.

Na końcu tego dawania chleba, tego procesu, jest to, że stajesz się jak chleb. Brat Albert stał się jak chleb, gdy zamieszkał z bezdomnymi, w krakowskiej ogrzewalni, która stała się wtedy przytuliskiem.

ag/Stacja7

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę