Nasze projekty

Kard. Jaworski w ciężkim stanie. Prośba o modlitwę

Ks. Jacek Waligóra z archidiecezji lwowskiej poinformował, że kard. Marian Jaworski jest w ciężkim stanie. Kapłan gorąco zachęca do modlitwy za ciężko chorego kardynała. Kardynał Marian Jaworski jest emerytowanym arcybiskupem metropolitą lwowskim obrządku łacińskiego, ma 94 lata.

Stan zdrowia kardynała Jaworskiego pogorszył się w kwietniu tego roku. Trafił wtedy do krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Dietla z powodu zagrożenia życia z przyczyn kardiologicznych. Lekarzom udało się ustabilizować jego stan i kardynał wrócił do domu. W sierpniu ponownie trafił do szpitala. – Kard. Jaworski jest moim parafianinem, mieszka w w Krakowie kamienicy obok. Ma już prawie 94 lata, za parę dni, 21 sierpnia będzie miał urodziny. Ostatnio jego stan zdrowia się pogorszył, wczoraj został zabrany do szpitala – mówił 18 sierpnia w rozmowie z KAI ks. prałat prof. Jan Machniak, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Krakowie.

Kard. Marian Jaworski urodził się w 1926 r. we Lwowie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk abp. Eugeniusza Baziaka w 1950 r. w sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Po święceniach poświęcił się studiom filozoficznym. W latach 1970-80 był sekretarzem naukowym KEP, w latach 1976-81 dziekanem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Krakowie, a w latach 1981-87 rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w tym mieście.

W 1984 r. Jan Paweł II mianował go biskupem i administratorem apostolskim polskiej części archidiecezji lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie. Natomiast w 1991 r. został metropolitą lwowskim, a rok później wybrano go przewodniczącym Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy. W latach 1996-98 był także administratorem apostolskim diecezji łuckiej.

Reklama

Jan Paweł II mianował go w 1998 r. kardynałem in pectore, a trzy lata później ogłosił jego nominację. Jako bliski przyjaciel kard. Jaworski udzielił papieżowi przed śmiercią sakramentu namaszczenia chorych.

Kard. Marian Jaworski został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2007) i „w uznaniu znamienitych zasług dla odbudowy życia religijnego na Kresach Wschodnich oraz pogłębiania dialogu ekumenicznego, za osiągnięcia naukowe w dziedzinie filozofii i teologii” Orderem Orła Białego (2017). Posiada też tytuły doctora honoris causa Uniwersytetu w Bochum, UKSW w Krakowie, PWT we Wrocławiu i UPJPII w Krakowie. Jest również honorowym obywatelem Lubaczowa, Krakowa i Puszczykowa. Od czasu przejścia na emeryturę w 2008 r. mieszka w Krakowie.

W czerwcu kard. Jaworski obchodził w wawelskiej katedrze 70. rocznicę swoich święceń kapłańskich – Najważniejsze dla mnie było zawsze naśladowanie Chrystusa Pana jako Tego, który przychodzi, ażeby jako kapłan służyć ludziom – mówił wówczas dziennikarzom.

Reklama

os, KAI/Stacja7

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite