Nasze projekty

Polscy biskupi we Lwowie: chcemy zapewnić was o naszej modlitwie za Ukrainę

„Niniejszym staramy się zapewnić was o naszej modlitwie za Ukrainę. Chcemy być z wami teraz i zawsze” – powiedział wczoraj abp Wojciech Polak, prymas Polski na briefingu prasowym w Kurii Archidiecezji Lwowskiej Ukraińskiego Kościoła Rzymskokatolickiego.

fot. Stanisław Budzik/Twitter.com

W środę, 18 maja, metropolita gnieźnieński wraz z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim, metropolitą poznańskim i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski oraz abp Stanisławem Budzikiem, metropolitą lubelskim odwiedzili Lwów z wizytą solidarności. Towarzyszył im ks. Stefan Batruch, proboszcz wspólnoty Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) w Lublinie.

Na briefingu prasowym w Kurii Archidiecezji Lwowskiej Ukraińskiego Kościoła Rzymskokatolickiego abp Stanisław Gądecki podziękował za zaproszenie na Ukrainę, które biskupi polscy otrzymali zarówno ze Lwowa, jak i Kijowa, i podkreślił, że wizyta na Ukrainie ma dla nich ogromne znaczenie. Jeśli przed wojną stosunki ograniczały się do wizyt jednostek i grup, to wraz z wojną sytuacja się zmieniła i wśród narodów europejskich Polacy najbardziej chcą uhonorować Ukrainę i pomóc jej modlitewnie i finansowo – powiedział przewodniczący KEP.

Abp Wojciech Polak, prymas Polski, podkreślił, że celem ich wizyty na Ukrainie jest okazanie solidarności i jedności ze wszystkimi, którzy cierpią z powodu wojny na Ukrainie spowodowanej rosyjską agresją. Niniejszym staramy się zapewnić was o naszej modlitwie za Ukrainę. Chcemy być z wami teraz i zawsze – powiedział metropolita gnieźnieński.

Reklama

Abp Stanisław Budzik zaznaczył, że wizyta ta nie jest wycieczką turystyczną, ale wynika z potrzeby wyrażenia solidarności i wsparcia poprzez osobistą obecność. Ta obecność, powinna również pomóc nam zrozumieć, w czym jeszcze polski Kościół katolicki może pomóc Ukrainie – powiedział metropolita lubelski.

„Tragedia Ukrainy zbliżyła nasze narody do siebie”

Podczas pobytu we Lwowie delegacja biskupów polskich spotkała się z metropolitą lwowskim UKGK Ihorem Woźniakiem. Biskupi odwiedzili katedrę św. Jura, kryptę katedry i siedzibę metropolity.

Reklama

Biskupi z Polski przybyli do nas, aby wyrazić swoją solidarność i modlitewne wsparcie. Dziękujemy im za bliskość, pomoc, otwartość i obecność. Abp Budzik powiedział, że dzięki Ukrainie nie ma wojny w Polsce. Rozumieją to, pomagają i chcą, aby Ukraina wygrała. Nie jesteśmy analitykami wojskowymi, nie wiemy, kiedy wojna się skończy, ale mamy świadomość, że tragedia Ukrainy zbliżyła nasze narody do siebie. Razem zawsze łatwiej jest oprzeć się wrogowi – powiedział metropolita lwowski Ihor Woźniak w komentarzu dla biura informacji UKGK.

„Biskupi polscy przybyli, aby podziękować Ukraińcom”

Ks. Stefan Batruch, który towarzyszy delegacji, jest przekonany, że wydarzenia z przeszłości pomagają lepiej zrozumieć, do czego prowadzi obecna wojna. W komentarzu dla „Telewizji na żywo” przypomniał, jak 35 lat temu św. Jan Paweł II zachęcał przedstawicieli Episkopatu Polski i Synodu Biskupów UKGK do spotkania i współpracy.

Biskupi polscy przybyli, aby podziękować Ukraińcom, zwłaszcza ukraińskim wojskowym, za ich wytrwałość i odwagę. To wymiana darów. Kościół rzymskokatolicki w Polsce może pomóc finansowo i otrzymuje wiele od Ukrainy w sferze duchowej, a także ochronę przed atakiem Rosji na Polskę – powiedział ks. Stefan Batruch.

Reklama

KAI, pa/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę