Nasze projekty

Polscy biskupi dotarli do Lwowa. Modlili się o pokój i rozmawiali o pomocy

"We Lwowie poprzez swoją obecność, rozmowy i modlitwy chcieliśmy dać wyraz naszej solidarności i wsparcia dla całej Ukrainy" - powiedział KAI abp Wojciech Polak, który, wraz z przewodniczącym Episkopatu abp. Stanisławem Gądeckim i metropolitą lubelskim abp. Stanisławem Budzikiem, przebywają obecnie w Ukrainie.

fot. Episkopat Polski/Flickr

We Lwowie poprzez swoją obecność i rozmowy chcieliśmy dać wyraz naszej solidarności i wsparcia dla całej Ukrainy. Spotkaliśmy się ze zwierzchnikami różnych Kościołów a przede wszystkim z arcybiskupem i metropolitą archidiecezji lwowskiej Ukraińskiego Kościoła Rzymskokatolickiego (UKR) Mieczysławem Mokrzyckim oraz arcybiskupem i metropolitą lwowskim Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) Ihorem Woźniakiem – powiedział KAI abp Wojciech Polak.

Dodał, że rozmawiano przede wszystkim o pomocy udzielanej przez Kościół w Polsce dla uchodźców w naszym kraju i w Ukrainie. Mówiliśmy, jak ważne jest by ona była nadal świadczona w obecnej sytuacji, gdyż wojna nadal trwa. Cały czas wzrasta liczba uchodźców. W samym Lwowie jest ich ok. 200 tys. Wszyscy dziękowali nam za pomoc jaka płynie z Polski. Ponadto modliliśmy się w różnych miejscach o pokój tak potrzebny w Ukrainie – wyjaśnił.

Abp Polak pytany o atmosferę społeczną we Lwowie zwrócił uwagę, że sytuacja jest napięta, szczególnie po wczorajszych atakach na obiekty wojskowe na obrzeżach miasta. Ale na co dzień w samym mieście nie panuje nastrój lęku czy strachu. Ludzie starają się normalnie pracować i żyć. Miasto tętni życiem, choć widać zmniejszony ruch spowodowany brakiem paliwa – powiedział Prymas Polski.

Reklama

Wizyta solidarności z Ukrainą

W dniach 17-20 maja Ukrainę odwiedzają z wizytą solidarności: abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański; abp Wojciech Polak, Prymas Polski, metropolita gnieźnieński oraz abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski. Towarzyszy im ks. mitrat Stefan Batruch, proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie. Po pobycie we Lwowie hierarchowie udadzą się do stolicy kraju.

Dokładne szczegóły dotyczące wizyty zostaną podane po powrocie Księży Biskupów z Ukrainy, na specjalnej konferencji prasowej, zaplanowanej na najbliższą sobotę.

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę