W piątek posłowie dokonali wyboru patronów roku 2024. Wśród nich znaleźli się: rodzina Ulmów, arcybiskup Antoni Baraniak, Marek Hłasko, Romuald Traugutt, Wincenty Witos, Kazimierz Wierzyński, Melchior Wańkowicz i Zygmunt Miłkowski.
W 120. rocznicę urodzin duchownego, Sejm ogłosił rok 2024 Rokiem Arcybiskupa Antoniego Baraniaka. Za przyjęciem uchwały głosowało w piątek 389 posłów, 40 było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu.
Arcybiskup Antoni Baraniak (1904-1977) był salezjaninem, sekretarzem prymasów Polski – Augusta Hlonda oraz Stefana Wyszyńskiego, biskupem pomocniczym gnieźnieńskim i arcybiskupem metropolitą poznańskim. W nocy z 25 na 26 września 1953 roku razem z kard. Stefanem Wyszyńskim został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Podczas trzech lat więzienia był poddawany okrutnym torturom, które miały wymóc na nim zeznania obciążające prymasa Polski.
ZOBACZ: Abp Antoni Baraniak. „Niezłomny żołnierz” Kościoła
Dzięki swej postawie nazywany jest Biskupem Niezłomnym. Był przesłuchiwany ponad 148 razy, mimo wszystko nie złamał się i uchronił polski Kościół przed dominacją komunistycznego reżimu. W maju 1957 r. biskup Antoni Baraniak został mianowany arcybiskupem metropolitą poznańskim. W 1966 r. u boku kard. Stefana Wyszyńskiego oraz abp. Karola Wojtyły brał udział w procesji na Skałkę, podczas której świętowano tysiąclecie Chrztu Polski. W 1969 r. na zaproszenie kard. Karola Wojtyły abp. Antoni Baraniak celebrował Mszę św. podczas koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej. Zmarł po długiej chorobie w 1977 r. Podczas jego pogrzebu kard. Stefan Wyszyński mówił, że abp. Antoni Baraniak wziął na siebie cały ciężar odpowiedzialności za losy polskiego Kościoła.
W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, abp Antoni Baraniak został odznaczony Orderem Orła Białego. W 2017 r. rozpoczęto proces beatyfikacyjny.
Przeczytaj również
Rodzina, która zginęła za ukrywanie Żydów
Sejm ustanowił także rok 2024 Rokiem Rodziny Ulmów. W odczytanej uchwale przypomniano, że w 2024 r. przypada 80. rocznica zamordowania rodziny. Za uchwałą opowiedziało się 446 posłów, 2 wstrzymało się od głosu, nikt nie zagłosował przeciw.
Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów na etapie diecezjalnym zakończył się w 2008 r. 17 grudnia ub. roku papież Franciszek zatwierdził dekret o męczeństwie Rodziny. Beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się 10 września br. w Markowej w archidiecezji przemyskiej. Będzie to pierwszy w historii przypadek, kiedy do chwały ołtarzy zostanie wyniesiona cała rodzina, w tym jeszcze nienarodzone dziecko.
ZOBACZ: Była jedną z pierwszych osób w miejscu, gdzie zamordowano Ulmów. „Wszystko było we krwi”
Małżonkowie Józef i Wiktoria Ulmowie w czasie okupacji ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów, za co 24 marca 1944 r. zostali zamordowani przez Niemców. Najpierw zabito ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę, w tym Wiktorię, która była w zaawansowanej ciąży, a także sześcioro dzieci – Stasia, Basię, Władzia, Frania, Antosia i Marysię. Najstarsze z nich miało 8 lat, a najmłodsze 1,5 roku. W 1995 r. Józef i Wiktoria Ulmowie zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata”.
KAI, pa/Stacja7