Nasze projekty

Polskie nastolatki uzależnione od smartfona

Co dziesiąty korzysta z telefonu bez przerwy, co drugi gdy obudzi się w nocy - sięga po smartfon. To niektóre z wyników badania Młodzi Cyfrowi opublikowanych wczoraj przez Fundację "Dbam o mój zasięg". Objęto nim 50 tys. polskich uczniów w wieku od 12 do 19 lat.

Podczas badania, którym objęto uczniów we wszystkich województwach w Polsce pytano ich o czas korzystania z Internetu, urządzenie, na którym go używają, o to, jakie strony odwiedzają oraz o ogólne samopoczucie psychiczne. 

Raport wskazuje, że nastolatki używają Internetu właściwie wyłącznie na telefonach komórkowych: 65 proc. badanych w ogóle nie korzysta do tego celu z komputera zaś 97 proc. zadeklarowało, że najczęściej sięga po telefon. Jedna trzecia badanych sięga po telefon kilkadziesiąt razy dziennie. Co więcej, choć używają go o różnych porach, to najwięcej czasu spędzają z telefonem… w łóżku: tuż przed zaśnięciem, budząc się w nocy i zaraz po przebudzeniu. 

Co na tym telefonie robią? W przeważającej większości używają internetu do komunikowania się z innymi ludźmi za pomocą portali społecznościowych lub komunikatorów. Gdy badacze zaczęli drążyć dokładniej, okazało się, że większość badanych używała internetu do obejrzenia filmu (51,6 proc.), którego nie można było zobaczyć nigdzie indziej, do słuchania muzyki (49,5 proc.), do utrzymywania kontaktu ze znajomymi niewidzianymi codziennie czy do robienia tańszych zakupów.  

Reklama

W raporcie czytamy również, że aż 24,7 proc. uczniów czuje się uzależnionych od swojego smartfona. „Pogłębiona analiza statystyczna potwierdza te dane: ok. 20 proc. wszystkich badanych osób osiąga ekstremalnie wysokie wyniki na skali fonoholizmu (nałogowe korzystanie z telefonu komórkowego), kolejne 20 proc. uczniów osiąga wyniki wysokie. 1/3 uczniów uważa, że jest uzależniona od serwisów społecznościowych” – piszą badacze.

Do tego ponad 60 proc. badanych twierdzi, że ich rodzice nigdy nie uczyli ich odpowiedzialnego korzystania z sieci, a 10 proc. – że rodzice nic nie wiedzą o ich cyfrowym życiu. To wszystko ma wpływ także na samopoczucie nastolatków, o które również zapytano w badaniu „Młodzi Cyfrowi”.

Reklama

Okazuje się, że co piąty nastolatek (20 proc.) przyznał, że ocenia swoje dotychczasowe życie jako niezbyt szczęśliwe lub nieszczęśliwe, a ich stan zdrowia jest niezły lub kiepski. 12,2 proc. uczniów w dniu realizacji badania przyznała, że czuje się źle, bardzo źle lub okropnie. Do tego Około 15-20 proc. badanych uczniów przejawia wyraźne symptomy samotności życiowej wskazując, że doświadcza ogólnej pustki, często czuje się osobami odrzuconymi, jak również przyznając, że nie ma wokół nich wystarczającej liczby ludzi. Deklarowane samopoczucie w dużej mierze zależy od oceny relacji rodzinnych, ale również od natężenia fonoholizmu, syndromu FOMO czy natężenia postawy Always on.

Niepokojącym jest również inny wynik badania: co piąty badany przyznał, że kłamie w serwisach społecznościowych na swój temat udając kogoś, kim nie jest. Jednocześnie badani młodzi przyznali, że czują się przeciążeni informacjami, których dostarcza im telefon i chcieliby ograniczyć korzystanie z niego. 32 proc. – największa grupa – zadeklarowała, że raczej chętnie wzięłaby udział w „cyfrowym detoksie”. 

Pełny raport z badania znajduje się na stronie Fundacji „Dbam o mój zasięg”>>

Reklama

ad/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę