Nasze projekty

Polscy 15-latkowie wymiatają z matmy

Ostatni rocznik polskich gimnazjalistów kolejny rok z rzędu znakomicie wypadł w międzynarodowym teście PISA organizowanym przez OECD. W grupie krajów europejskich zajęli 3. miejsce z matematyki i nauk przyrodniczych, a z czytania ze zrozumieniem - czwarte.

Wyniki testu przeprowadzanego w 2018 r. w grupie 79 krajów świata zostały opublikowane we wtorek 3 grudnia rano. Najlepiej – tradycyjnie – wypadli 15-latkowie z różnych chińskich prowincji (Singapur, Hongkong, Makau), dlatego też reszty uczniów świata z nimi nie porównywano. Porównano ich za to między sobą i na tym tle także polscy uczniowie wypadają znakomicie, wyprzedzając rówieśników z takich krajów jak USA, Japonia, Szwecja czy Wielka Brytania. 

Wśród krajów europejskich 15-latkowie z Polski zajęli 3. miejsce w testach z matematyki oraz 3. miejsce w testach nauk przyrodniczych. Jedno miejsce niżej znaleźli się w testach czytania ze zrozumieniem. Najlepiej spośród krajów europejskich wypadli Estończycy, zajmując pierwsze miejsce we wszystkich trzech kategoriach.

 

Reklama

Reklama

Podsumowując tegoroczne wyniki organizatorzy testu zauważają, że największym kłopotem dla 15-latków w badanych 79 krajach świata było czytanie ze zrozumieniem. „Ponad 10 mln uczniów uczestniczących w tym teście nie było w stanie wypełnić nawet podstawowych zadań z zakresu czytania ze zrozumieniem. Większość z nich to mieszkańcy krajów o gospodarkach wysoko rozwiniętych” – czytamy w raporcie końcowym badania. 

PISA czyli Programme for International Student Assessment to międzynarodowe badanie przeprowadzane co roku przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Jego celem jest uzyskanie porównywalnych danych o umiejętnościach uczniów, którzy ukończyli 15. rok życia w celu poprawy jakości nauczania i organizacji systemów edukacyjnych.

ad/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę