Nasze projekty

Polscy biskupi obradują w Lidzbarku Warmińskim. Wyjaśniamy dlaczego

Warmia gości biskupów w związku z obchodzoną w tym roku 550. rocznicą urodzin i 480. rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika. Oprócz zebrań na zamku w Lidzbarku Warmińskim biskupi pojadą między innymi do Fromborka, by uczcić wybitnego astronoma.

fot. EpiskopatNews/flickr.com

Dziś rozpoczyna się 395. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Na trzydniowe obrady biskupi z całej Polski zjechali się do Lidzbarka Warmińskiego. „Głównym tematem będzie przygotowanie do XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, którego najbliższa sesja odbędzie się w październiku w Rzymie” – powiedział bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. 

Zebrania plenarne odbywają się z reguły trzy razy do roku: w marcu w Warszawie, przeważnie w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski, natomiast gospodarzami zebrań letnich, jak również czasem jesiennych, bywają diecezje, które w ten sposób chcą podkreślić ważne wydarzenia. Jesienią zeszłego roku biskupi obradowali w Kamieniu Śląskim dla uczczenia 50 rocznicy powstania diecezji opolskiej. 

Archidiecezja Warmińska gości biskupów w związku z obchodzoną w tym roku 550. rocznicą urodzin i 480. rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika. Oprócz zebrań i dyskusji na zamku w Lidzbarku Warmińskim biskupi pojadą między innymi do Fromborka, miejsca, gdzie Kopernik mieszkał przez większość swojego życia i gdzie został pochowany, by uczcić rocznicę urodzin wybitnego astronoma. 

Reklama

Mikołaj Kopernik był nie tylko wybitnym uczonym, astronomem, twórcą heliocentrycznego modelu Układu Słonecznego. Był również duchownym, przyjął – zgodnie z obowiązującym wtedy prawem – tzw. święcenia niższe. Nie był jednak księdzem, choć jako kanonik w czasie sedewakancji kierował nawet swoją diecezją. 

ZOBACZ: Czy Mikołaj Kopernik był księdzem? Sprawdź, jakie relacje łączyły go z Kościołem

Przede wszystkim: synod

Głównym tematem letniego zebrania polskich biskupów będzie i tym razem trwający w Kościele synod biskupów poświęcony tematowi synodalności. Już w październiku rozpocznie się centralny, rzymski etap synodu. Poprzedzony był on etapami diecezjalnym i kontynentalnym, podczas których wierni z całego świata, zaangażowani w prace synodalne, mogli przedstawić swoje doświadczenia, postulaty. Zostały one zebrane w syntezy najpierw diecezjalne, ostatnio kontynentalne. 

Reklama

Na zebranie biskupów, do Lidzbarka zaproszono przedstawicieli europejskich Episkopatów, którzy – jak podkreśla Sekretarz Generalny Episkopatu – będą mieć możliwość podzielenia się tym, co dzieje się w związku z synodem w ich krajach. Przyjadą goście z Francji, Chorwacji i Rosji. 

Na Warmii będzie również delegat Synodu Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego bp Teodor Martyniuk. Jego szersze niż pozostali delegaci wystąpienie ma dotyczyć solidarności między obydwoma Kościołami w Polsce i w Ukrainie w czasie wojny, a także nawiąże także do 80. rocznicy rzezi wołyńskiej.

Tematem obrad biskupich będą też ostatnie polskie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w sierpniu w Lizbonie. Omówi je bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. 
Biskupi omówią też kwestie dotyczące duszpasterstwa rodziny oraz prace nad uzupełnionym projektem obrzędu chrześcijańskiego pogrzebu z obecnością urny. Ma być też zatwierdzony skład konsultorów Rady KEP ds. Środków Społecznego Przekazu oraz odbędą się wybory uzupełniające do innych gremiów Konferencji Episkopatu Polski.

Reklama

Warmia

Dzisiejsza archidiecezja warmińska obejmuje tereny historycznej Warmii, która jako diecezja została utworzona już w 1243 roku. Była administrowana przez Krzyżaków, którzy wybudowali tu wiele zamków i kościołów gotyckich. Od 1466 roku aż do rozbiorów Warmia należała już do Polski. Wśród wybitnych biskupów warmińskich byli m. in. Marcin Kromer, kardynał Stanisław Hozjusz, Ignacy Krasicki, a nawet przyszły papież Eneasz Piccolomini. Biskupami warmińskimi była największa część kardynałów wywodzących się z Polski. 

Biskupi warmińscy rezydowali w Lidzbarku Warmińskim. Po 1945 roku stolica biskupia została przeniesiona do Olsztyna. Katedra warmińska, “perła gotyku ceglanego” znajduje się we Fromborku. 

Na terenie Archidiecezji Warmińskiej leży Stoczek Warmiński, dziś Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju, gdzie pierwszy rok swego internowania spędził bł. Stefan Wyszyński. Niedaleko w Bartoszycach znajdowała się jednostka wojskowa, gdzie służbę wojskową odbywali klerycy polskich seminariów, m. in. bł. Jerzy Popiełuszko. Dziś rano do Bartoszyc udali się bp Janusz Stepnowski, bp Robert Chrząszcz, bp Jan Wątroba i bp Szymon Stułkowski oraz abp Adam Szal – ten ostatni był jednym z kleryków-żołnierzy odbywających przymusową służbę wojskową w Bartoszycach.

Dziś po zakończeniu obrad biskupi nawiedzą sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Klasztornym. Eucharystii będzie przewodniczyć prymas Polski abp Wojciech Polak. Jutro nawiedzą miejsce pochówku Mikołaja Kopernika w bazylice archikatedralnej pw. Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja we Fromborku, gdzie Mszy św. będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP. W środę – na zakończenie obrad – liturgii w kościele pw. Świętych Piotra i Pawła w Lidzbarku Warmińskim będzie przewodniczył ordynariusz włocławski bp Krzysztofa Wętkowski.

PS/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja