Nasze projekty

Polacy w Ziemi Świętej: często turystyka, a nie pielgrzymka

Polacy, którzy są aż trzecią narodowością najczęściej pielgrzymującą do Ziemi Świętej, zbyt często jeżdżą tam wyłącznie turystycznie, zapominając o wymiarze duchowym wydarzenia. Zjawisko to zauważyła i chce z nim walczyć Rada KEP ds. migracji, turystyki i pielgrzymek.

Właśnie sytuacja z pielgrzymkami do Ziemi Świętej była jednym z ważniejszych tematów poruszonych podczas zakończonego 5 czerwca zebrania w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. – Okazuje się, że wobec zwiększonego napływu pielgrzymów z Polski pojawiło się niepokojące zjawisko polegające na tym, że wiele grup nie ma charakteru pielgrzymkowego, ale głównie turystyczny, który z charakterem pielgrzymki nie ma nic wspólnego lub bardzo niewiele – zauważa bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady.

Wyjaśnia, że problemy tego typu zaczęły się pojawiać wtedy, gdy władze kościelne z terenu Ziemi Świętej przestały wydawać tzw. zielone karty dla przewodników pielgrzymek. Teraz, aby ukrócić proceder tamtejszy Episkopat poprosił naszą Radę KEP, aby ta sporządziła listę  biur turystycznych i pielgrzymkowych oraz osób fizycznych, które byłyby rekomendowane i sprawdzone przez Radę. – Po odpowiednim szkoleniu i sprawdzeniu kompetencji taką listę zobowiązywaliśmy się dostarczyć do końca sierpnia” – powiedział bp Zadarko. Dodał, że do spisu zostanie również dołączona lista osób z rekomendacją do oprowadzania polskich pielgrzymów po Ziemi Świętej.

– Myślę, że po dzisiejszym spotkaniu uda się nam nakreślić właściwe działania na najbliższe miesiące tak, żeby Episkopat Ziemi Świętej i przedstawiciele tamtejszych struktur organizujących życie pielgrzymkowe byli usatysfakcjonowani, a z naszej strony, żebyśmy byli spokojni, że rzeczywiście mamy do czynienia z pielgrzymkami a nie tylko z wyjazdami turystycznymi, które udają pielgrzymki i w ten sposób psują dobrą opinię o pielgrzymach z Polski – powiedział bp Zadarko. – Chcemy jak najszybciej pomóc tym, którzy chcieliby przeżyć ten wyjazd rzeczywiście jako pielgrzymkę – dodał. Zauważył też, że Polacy są obecnie trzecią grupą narodowościową co do liczby pielgrzymów w Ziemi Świętej.

Reklama

Tematem bieżącego spotkania Rady była ponadto sytuacja uchodźców przybywających do Europy, dlatego udział w nim wzięli także przedstawiciele UNHCR (United Nations High Commissioner for Refugees) czyli agendy ONZ zajmującej się uchodźcami, która ma swoje przedstawicielstwo w Warszawie. „Otrzymaliśmy dużą porcję wiedzy na temat sytuacji uchodźców w świecie, Europie i w Polsce oraz próbowaliśmy sformułować propozycje informacyjne i duszpasterskie w związku z nadchodzącym Dniem Migranta i Uchodźcy” – powiedział po obradach Rady jej przewodniczący bp Krzysztof Zadarko.

Jak poinformował bp Zadarko, planowane jest wydanie specjalnej broszury i ulotek z informacjami o tym, kto to jest uchodźca, jak wygląda sytuacja uchodźców w Polsce i jak Kościół może odpowiedzieć na to zjawisko. – Chodzi przede wszystkim o ludzi, którzy uciekają z zagrożonych krajów przed śmiercią i przed prześladowaniami – powiedział.

ad, KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę