Nasze projekty

Polacy coraz mniej boją się uchodźców. Wyniki najnowszego sondażu

Z najnowszego sondażu, który został przeprowadzony przez Kantar dla ONZ wynika, że Polacy coraz mniej boją się uchodźców. Już 62 procent z nich twierdzi, że Polska powinna przyjmować ludzi z zagranicy – pisze „Rzeczpospolita”.

W ostatnich latach Polacy zmienili zdanie na ten temat. W 2017 roku aż 60 procent było przeciwnych przyjmowania uchodźców, rok później było to 53 procent. Najnowsze badanie wskazuje, że postawa mieszkańców naszego kraju zmieniła się.

Zdecydowana większość Polaków (77 proc.) uważa, że osobom uciekającym ze swojego kraju przed wojną i prześladowaniem należy pomagać. Aż 62 proc. respondentów sądzi, że Polska powinna przyjmować uchodźców, bo nasi rodacy w podobnej sytuacji również chcieliby być dobrze traktowani. Z kolei 61 proc. twierdzi, że powinniśmy to robić, bo kiedyś także Polacy byli uchodźcami i inne kraje otworzyły przed nami granice – pisze Rzeczpospolita.

W badaniu widać też większą otwartość Polaków na osoby z innych kręgów kulturowych. 59 procent odpowiada, że nie miałoby problemu, gdyby ich szefem była osoba o innym kolorze skóry, 15 procent zaakceptowałoby taką sytuację, a dla 20 procent byłoby to niekomfortowe.

Reklama

Dla 54 proc. nie byłoby problemem małżeństwo kogoś z rodziny z osobą o innym kolorze skóry, dla 18 proc. byłaby to sytuacja nieco mniej komfortowa, ale do zaakceptowania. 22 proc. (w tym 8 „bardzo”) taka sytuacja by przeszkadzała.

Najmniej problemów Polacy mają z sąsiadem o innym kolorze skóry. Gdyby taka osoba zamieszkała w bliskiej okolicy, zaakceptowałoby to w sumie 78 proc. badanych, przy czym 62 proc. zdecydowanie.

Polacy wiedzą też, że uchodźców nie można pozostawić samym sobie. Prawie czterech na pięciu Polaków (79 proc.) jest zdania, że uchodźcy potrzebują programów i usług umożliwiających i ułatwiających dostosowanie się do życia w naszym kraju. Na pierwszym miejscu byłaby to pomoc w nauce języka (94 proc.), potem dostęp do edukacji (80 proc.), pomoc w znalezieniu pracy (77 proc.) i mieszkania (76 proc.), szkolenia zawodowe (75 proc.) czy pomoc w znalezieniu znajomych i integracji ze środowiskiem lokalnym (58 proc.).

Reklama

SPRAWDŹ: Chrześcijanie w Iraku czekają na Papieża z wielką nadzieją i radością

ag/Rzeczpospolita/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę