Nasze projekty

Najwyższa palma w Lipnicy miała 32,06 m

Aż 32 metry i 6 centymetrów miała palma, która zdobyła grand prix podczas 60. Konkursu Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego im. Józefa Piotrowskiego w Lipnicy Murowanej.

Najwyższą palmę przygotowała rodzina Drągów i Fielków z Lipnicy Dolnej. Nie pobito jednak rekordu, jaki w 2011 r. ustanowił Zbigniew Urbański, czyli 36,04 m. Wielokrotny rekordzista konkursu zmarł w styczniu po długiej i ciężkiej chorobie, ale palmę w hołdzie dla niego przygotowali dwa jego krewni: Jakub Machał i Konrad Urbański (17,18 m). Zdobyli grand prix w kategorii palm średnich.

„Wujek nauczył mnie robić palmy. Chciałem mu podziękować. Często powtarzał mi, że palmy robił, by podziękować za życie” – powiedział Jakub Machał.

W tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 56 palm, w tym: 3 w kategorii palm najwyższych (powyżej 22 metrów), 4 w kategorii palm wysokich (od 14 do 22 metrów), 22 w kategorii palm średnich (od 7 do 14 metrów), 27 w kategorii palm niskich (od 3 do 7 metrów). W Biurze Organizacyjnym oceniane były też palmy dziecięce (do 3 metrów wysokości), których zgłoszono 109.

Reklama

Najwyższe palmy zrobili również Andrzej Leszczyński z rodziną (Lipnica Dolna) – 31,6 m (II miejsce), Andrzej Goryl z Lipnicy Górnej (29,22 m – III miejsce) oraz Ryszard Mech z wnukiem Hubertem z Lipnicy Murowanej (17,87 m – II miejsce w kategorii palm do 22 m).

Konkursowi towarzyszą występy zespołów regionalnych, jarmark wielkanocny, warsztaty wykonywania palm, konkurs na najładniejsze stoisko wielkanocne. Z kolei w kościele św. Leonarda o godz. 17.00 odbędzie się „Koncert na Niedzielę Palmową” w wykonaniu Pauliny Woś (skrzypce) i Jakuba Gucika (wiolonczela).

Lipnickie palmy wykonywane są z drewnianej tyczki, wiklinowych witek, a także ozdób z bibuły, suszonych kwiatów oraz bazi.

Reklama

Konkurs w Lipnicy Murowanej sięga 1958 roku, kiedy to tamtejszy poeta Józef Piotrowski ogłosił I Konkurs Palm na Niedzielę Palmową. Celem konkursu było wyłonienie największej palmy, jak również zachęcenie społeczeństwa z okolicznych wiosek, by podtrzymywali tradycję swoich przodków.

 

 

Reklama

KAI/ad

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę