Prymas Polski: Bóg umiera dziś w każdym cierpiącym człowieku, pod bombami w Kijowie, Charkowie, na Zaporożu

„Bóg umiera dziś w każdym cierpiącym człowieku, pod bombami w Kijowie, Charkowie, na Zaporożu. Tam jest krzyżowany. Ale z tej śmierci wyrasta życie” - mówił w Niedzielę Palmową abp Wojciech Polak. Prymas odprawił Mszę św. w Rościnnie, gdzie schronienie znalazło blisko 70 uchodźców z Ukrainy.

Fot. episkopat.pl

Rościnno to mała wieś niedaleko Skoków. Znajdujący się tam Archidiecezjalny Dom Rekolekcyjny przyjął 68 Ukraińców, w tym 41 dzieci. W Niedzielę Palmową z uchodźcami i mieszkańcami spotkał się Prymas Polski abp Wojciech Polak, który najpierw przewodniczył procesji palmowej przez wieś, a potem odprawił Mszę św. w domowej kaplicy. W homilii mówił o miłości, która nie cofnęła się przed krzyżem i która jako jedyna ocala świat.

Jak to się dzieje, że człowiek tak łatwo przechodzi od hosanna do ukrzyżuj? Od radosnego przyjęcia do pełnego wzgardy odrzucenia, a nawet więcej, do skazania na śmierć? Dzieje się tak, bo człowiek popełnia zasadniczą pomyłkę spodziewając się, że Ten, którego obwołuje królem będzie królował według jego miary i oczekiwań, że będzie rządził twardą ręką, zapewni dobrobyt, rozgromi wrogów, spełni wszystkie ludzkie oczekiwania. Tymczasem to jest tron Boga – krzyż. W nim jest nasze ocalenie i życie – mówił abp Polak.

Prymas przypomniał też pamiętny obraz z ostatniego Wielkiego Piątku Jana Pawła II, kiedy papież, nie mogąc już uczestniczyć w Drodze krzyżowej, po prostu przytulał się do prostego, drewnianego krzyża. I my szukajmy dziś w krzyżu pocieszenia – wskazał abp Polak.

Reklama
Reklama

„Z tej śmierci wyrasta życie”

Wszyscy, którzy doświadczamy cierpienia, bólu, lęku, rozpaczy, przytulmy się do krzyża – mówił Prymas prosząc, by wśród smutku i łez nie gasić nadziei.

Bóg umiera dziś za nas i z nami. Umiera w każdym cierpiącym człowieku, pod bombami w Kijowie, Charkowie, na Zaporożu… Tam jest dziś krzyżowany. Ale z tej śmierci wyrasta życie – dodał metropolita gnieźnieński modląc się w czasie Eucharystii za ofiary wojny w Ukrainie i prosząc raz jeszcze o nieustawanie w wołaniu do Boga o pokój.

Niedziela Palmowa była w Rościnnie także okazją do kolejnej integracji gości z Ukrainy z miejscową społecznością. Po Mszy św. zorganizowano rodzinny festyn z zabawami i drobnymi upominkami dla najmłodszych. Prezent – telewizor z dostępem do Internetu i ukraińskich stacji przekazał też ukraińskiej wspólnocie Prymas Polski.

Reklama
Reklama

KAI, pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę