Nasze projekty

Księża będą błogosławić parafian, przechodząc obok ich domów

Jak w wielu miejscach, tak i w diecezji warszawsko-praskiej tegoroczna wizyta duszpasterska nie odbędzie się w tradycyjnej formie. Zamiast niej bp Romuald Kamiński zachęca do organizacji Mszy w intencji mieszkających na terenie parafii i do błogosławienia wiernych, gdy kapłani będą przechodzić obok ich domów.

W opublikowanym w poniedziałek komunikacie bp Romuald Kamiński, biskup warszawsko-praski opisał szczegółowo wskazania co do wizyty duszpasterskiej w czasie epidemii. Jak zauważył, „w polskiej tradycji duszpasterskiej odwiedzanie parafian – kolędowanie – ma swoją długą i piękną tradycję”, jednak „w tym roku konieczne jest wprowadzenie poważnych zmian w tej formie duszpasterskiego posługiwania”.

Odwołując się do doświadczeń i decyzji innych biskupów poprosił o przyjęcie wskazań ze zrozumieniem oraz zachęcił, by „wykorzystać jak najlepiej dostępne na ten czas możliwości pasterskiego posługiwania”.

CZYTAJ TEŻ: “Rewizyta kolędowa” w Tychach

Reklama

Przede wszystkim wspólna modlitwa

W pierwszej kolejności bp Kamiński podkreślił, że „duszpasterska troska o wiernych w tym trudnym czasie ma wyrazić się w wypraszaniu mocy Bożego błogosławieństwa i wspólnej modlitwie”. „Dotychczasowa forma wizyt duszpasterskich z nawiedzeniem mieszkań i domów jest niemożliwa. Parafian można zaprosić na Mszę Świętą do kościoła w mniejszych grupach, np. mieszkańców ulic lub części mniejszych miejscowości. Intencją tej Mszy Świętej winna być modlitwa za zaproszonych parafian i zmarłych z ich rodzin” – czytamy w komunikacie.

Bp Romuald Kamiński zezwala kapłanom na sprawowanie dodatkowej Mszy Świętej w tych intencjach, a osoby chore i te, które z innych przyczyn uczestniczyć w takiej Mszy Świętej, zachęca się do podjęcia modlitwy osobistej i rodzinnej w swoim domu.

Błogosławieństwo parafian

Jak zachęca w komunikacie biskup warszwsko-praski „w wioskach, małych miejscowościach lub rejonach miasta kapłani mogą pomodlić się za parafian (np. przy kapliczce lub krzyżu), a następnie przechodząc obok ich domów pobłogosławić rodziny tam mieszkające”. Przypomina jednocześnie, że zabronione są wszelkie inicjatywy duszpasterskie, które naruszałyby obowiązujące przepisy sanitarne, dotyczące ilości gromadzących się wiernych, dystansu społecznego, czy obowiązku zakrywania ust i nosa.

Reklama

SPRAWDŹ: Co z tegoroczną wizytą kolędową? Diecezje odwołują lub przenoszą na inny czas

os, diecezja.info.pl/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę