„Każde zdanie prymasa to cytat, który może w człowieku zostać i coś w nim zmieniać”. Książka „Ojciec wolnych ludzi” zaprezentowana

W Warszawie odbyła się prezentacja „Ojciec wolnych ludzi” autorstwa Pawła Zuchniewicza, którą wydała Stacja7. „Walor tej książki polega na tym, że od początku do końca mówi ona o prymasie Wyszyńskim takim językiem, którego się chce słuchać. To jest książka, która jest napisana krótkimi formami, przez to się ją bardzo dobrze czyta” – powiedział kard. Kazimierz Nycz.

Fot: Wojciech Łączyński/Archidiecezja Warszawska

W spotkaniu wzięli udział:  Kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski; Paweł Zuchniewicz, autor książki; Wojciech Kirejczyk zastępca dyrektora Biura Programu „Niepodległa”, oraz Aneta Liberacka, redaktor naczelny portalu Stacja7 i prezes Fundacji Medialnej 7.

Na pytanie o to, jakie powinno być najważniejsze przesłanie kard. Wyszyńskiego dla ludzi młodych, metropolita warszawski odpowiedział: Na pierwszym miejscu stawiałbym zorganizowanie i pracowitość, które powinny być najważniejszym przesłaniem Kardynała Wyszyńskiego dla młodych. W ramach tej pracowitości, która wynikała z jego powołania, zaangażowania zawodowego, w nim zawsze było znalezione miejsce na kontakt z Panem Bogiem, na modlitwę. Jeżeli młody człowiek ma problem z pacierzem, modlitwą, to niech sobie otworzy prymasa Wyszyńskiego i zobaczy, jak on dbał o życie modlitwy.

„Prymas traktował każdego jak swoje dziecko”

Jak podkreślił autor książki Paweł Zuchniewicz, prymas każdego traktował jako swoje dziecko, nawet komunistów. Kiedy był jeszcze w Stoczku i pisał podsumowanie swojego uwięzienia, to nazywał siebie: „biskupem więziennej diecezji”. On patrzył na wszystkich, którzy tam byli, łącznie z członkami korpusu bezpieczeństwa wewnętrznego, jako na swoich diecezjan, jak na swoje dzieci.

Reklama
Reklama

Odnotowywał z pewną satysfakcją postęp moralny tych ludzi. On poczuwał się do ojcostwa i być może dlatego my czuliśmy się przy nim tak bezpiecznie. Ojciec powinien być jak ciepła ściana, nie przesuwa się, ale można się o nią oprzeć – dodał.

Zwrócił uwagę, na to, że życie prymasa jest aktualne dla młodego pokolenia. Dzisiaj dużo słyszymy o depresji wśród młodzieży i zobaczmy prymasa Wyszyńskiego nie jako pomnik spiżowy, tylko jako człowieka, który jest zabrany ze swojego miejsca po godzinie 22, wieziony przez pół nocy na drugi koniec Polski i nagle z dnia na dzień znajduje się w innym miejscu. Prymas znał się na człowieku, na jego konstrukcji. Prymas był wolny, bo będąc w więzieniu pozbawiony zewnętrznej wolności, miał wolność wewnętrzną. Jeśli zrobił sobie plan dnia, to on podejmował decyzję, a to człowiek wolny podejmuje decyzje. To jest to, co prymas może nam przekazać – jest sens. Nawet jeśli wydaje ci się, że wszystko ci się wali, to jest sens i za tym co się wali może być następne wspaniałe odkrycie – mówił Zuchniewicz.

W popularyzację nauki prymasa włączyło się Biuro Programu „Niepodległa”. Prymas Wyszyński może być autorytetem nie tylko dla katolików, nie tylko dla chrześcijan, ale dla wszystkich. Beatyfikacja ks. prymasa i siostry Czackiej jest dobrym momentem, by o tych autorytetach przypomnieć – zwrócił uwagę Wojciech Kirejczyk, zastępca dyrektora biura.

Reklama
Reklama

„Każde zdanie prymasa to cytat, który może w człowieku zostać i coś zmieniać”

Redaktor naczelna Stacji7.pl Aneta Liberacka zwróciła uwagę, że twórczość prymasa jest dalej aktualna. Każde zdanie prymasa to cytat, który może w człowieku zostać i coś w nim zmieniać. Dla mnie to jest mega współczesne. Wolność jest w nas, tylko my nie potrafimy jej pielęgnować, nie potrafimy jej odkryć i autorytet prymasa Wyszyńskiego tego może nas nauczyć.

Fot: Wojciech Łączyński/Archidiecezja Warszawska

Dzisiaj ludzie młodzi bardzo dużo mówią o wolności, jest ona „rozkminiana” na wszystkie strony, tylko tak naprawdę nie zastanawiamy się nad tym, czym jest nasza osobista wolność i myślę, że w tej książce i w nauce prymasa odpowiedź na to pytanie każdy może znaleźć – dodała.

Z tej książki przebija pracowitość prymasa i planowanie czasu. To jest coś bardzo współczesnego i coś, z czym się borykamy teraz. Nikt nie ma na nic czasu i mamy tendencję do marnotrawienia czasu, scrollowania komórek godzinami i to ucieka nam przez palce. Prymas Wyszyński podkreślał, że nie jest ważny efekt pracy, ale to, co się w tobie wykształci przez pracę – powiedziała Liberacka.

Reklama

Książka współtworzona przez młodych

Książka Pawła Zuchniewicza „Ojciec wolnych ludzi” to beletryzowana biografia kardynała Stefana Wyszyńskiego, której wznowienie ukazało się nakładem Wydawnictwa Stacja7, pod patronatem Archidiecezji Warszawskiej.

Nowe wydanie książki „Ojciec wolnych ludzi”, poza pierwotną treścią wydaną w roku 2011 przez wydawnictwo Znak, zawiera oryginalny suplement – ponadczasową „rozmowę z Prymasem”, w której pytania zadają czytelnicy portalu Stacja7.pl, a odpowiedzi, opracowanych przez Pawła Zuchniewicza w oparciu o fragmenty różnych pism – „udziela” sam kard. Stefan Wyszyński.

Zarówno pierwotna treść książki, jak i dodatek współtworzony z młodymi użytkownikami portalu Stacja7.pl, stanowią wartościowe i unikatowe w formie materiały służące zapoznaniu się z nauką Prymasa Tysiąclecia przez ludzi młodych.

ag/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę