Nasze projekty

Ewangelizacja na górze Łosek w Beskidach

Setki osób, w tym liczne rodziny, dotarły w sobotę na beskidzką górę Łosek, gdzie modlono się w ramach wakacyjnej akcji ewangelizacyjnej. Najwyższy szczyt Pasma Laskowskiego (868 m n.p.m.) był pierwszym, jaki pokonali w tym roku uczestnicy kolejnej edycji „Ewangelizacji w Beskidach”.

To największa tego typu letnia akcja ewangelizacyjna w diecezji bielsko-żywieckiej. Szósta edycja tego przedsięwzięcia przebiega pod hasłem „Ludzie gór”. Podczas kolejnych spotkań duchowni przybliżają sylwetki Mojżesza, Jozuego, Dawida, Eliasza, Matatiasza, Ezechiela, Jezusa Chrystusa i Apostołów. Oprócz sobotnich wyjść w góry, w każdy wakacyjny poniedziałek w namiocie przy domu rekolekcyjnym w Rychwałdzie odbywają się Msze św. i wieczory uwielbienia z udziałem członków różnych wspólnot ewangelizacyjnych.

W sobotę 7 lipca Mszy św. na szczycie Łoska przewodniczył o. Aleksander Paprzycki OFMConv z Rychwałdu w koncelebrze ks. Józefem Zwolińskim – proboszczem parafii w Przyborowie. W kazaniu franciszkanin zwrócił uwagę na to, że góry w historii zbawienia są szczególnymi miejscami spotkania Boga z człowiekiem. Nawiązując do pierwszego bohatera cyklu poświęconego „Ludziom gór” – Mojżesza, zakonnik podkreślił, że był on człowiekiem wiernym przymierzu, który odkrył swą tożsamość, a w przykazaniach przekazanych mu przez Boga, znalazł możliwość prawdziwej realizacji swej wolności.

„Mojżesz, odkąd jest posłuszny Bogu, nie narzeka. Jest odpowiedzialny za swój lud. Modli się za niego. Wyprasza u Boga, by ukazał miłosierdzie i powstrzymał sprawiedliwą karę” – zauważył wskazując, że postawę swą Mojżesz kształtuje podczas modlitwy i spotkań z Bogiem.

Reklama
Reklama

„Mojżesz uczy nas prawdy, by Bogu zaufać bez reszty, do końca; że w naszym życiu nie ma przypadków. Tylko Bóg wie, co jest dla nas dobre i zawsze prowadzi nas takimi drogami, które prowadzą do celu” – dodał i zachęcił, by dzielić się doświadczeniem przymierza z Bogiem z innymi, zanosząc im nadzieję i wiarę w to, że „w życiu można pokonać każdą górę”.

Po Mszy św. zebrani modlili się modlitwą uwielbienia w kierunku czterech stron świata.

Następne spotkania ewangelizacyjne odbędą się na takich szczytach Beskidów jak Pilsko (1557 m n.p.m.) 14 lipca ;  Leskowiec (622 m n.p.m.) 21 lipca; Stożek Wielki (922 m n.p.m.) 28 lipca; Hala Krupowa (1152 m n.p.m.) 4 sierpnia; Błatnia (917 m n.p.m.) 11 sierpnia; Rycerzowa (1226 m n.p.m.) 18 sierpnia oraz Wielka Racza (1236 m n.p.m.) 25 sierpnia.

Reklama
Reklama

Od sześciu lat podczas wakacyjnej „Ewangelizacji w Beskidach” na kolejnych szczytach beskidzkich pojawiają się ludzie z różnych wspólnot z terenu diecezji bielsko-żywieckiej, archidiecezji katowickiej i krakowskiej oraz z zagranicy. Odpowiedzialnymi za projekt są m.in.: Francesco Team, Fraternia Franciszkańska i Krucjata Wyzwolenia Człowieka.

KAI/ad

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite