Nasze projekty

Przystanek Jezus 2024. Weź udział w wyjątkowej inicjatywie

Przystanek Jezus to inicjatywa ewangelizacyjna, która powstała jako odpowiedź na festiwal Woodstock - aktualnie Pol'and'Rock Festival. Właśnie trwają zapisy na tegoroczną edycję!

fot. materiały prasowe

Coraz bardziej zbliżamy się do kolejnej, 24 edycji Przystanku Jezus. Tegoroczny PJ odbędzie się w dniach od 29 lipca do 3 sierpnia w Trzcińcu. Przystankowa baza będzie mieściła się w Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym, który już po raz trzeci stanie się przyjaznym domem dla ewangelizatorów. 

W tym roku rekolekcje dla ewangelizatorów poprowadzi biskup Artur Ważny, ordynariusz diecezji sosnowieckiej, przewodniczący zespołu ds. nowej ewangelizacji KEP. Hasłem rekolekcji będą słowa zaczerpnięte z księgi proroka Ezechiela: „Powiodę was do kraju waszego” (Ez 37,14). 

materiały prasowe

Kto może wziąć udział w Przystanku Jezus?

Trwają prace przygotowujące wydarzenie. Organizatorzy dopracowują szczegóły programu i wciąż szukają dobroczyńców dla dzieła Przystanku Jezus. 

Reklama

Zapraszamy wszystkich, którzy rozważają przyjazd do Trzcińca do zgłaszania swojego udziału – zachęcają organizatorzy. Na stronie internetowej www.przystanekjezus.pl łatwo można odnaleźć formularz zapisów. Na kogo czeka Przystanek Jezus? Przede wszystkim na ludzi pełnoletnich, zaangażowanych na co dzień w życie swoich duszpasterstw, parafii i dzieła ewangelizacyjne. Stałym wymogiem jest to, by każdy uczestnik PJ miał potwierdzenie zaangażowania w życie Kościoła od swojego duszpasterza. 

ZOBACZ>>> Był ateistą, przeklinał widząc księży. Jego życie zmieniło się, gdy trafił na Przystanek Jezus

Czym jest Przystanek Jezus?

Przystanek Jezus (PJ) to ogólnopolska inicjatywa ewangelizacyjna, która powstała jako odpowiedź na festiwal Woodstock – aktualnie Pol’and’Rock Festival. Festiwalowi towarzyszyło zawsze wiele inicjatyw kulturalnych promujących różnego rodzaju światopogląd. Na woodstockowym polu obecne były także różne grupy religijne. Wówczas zrodziła się myśl, że wśród tych propozycji, które napotykają uczestnicy festiwalu, nie powinno zabraknąć także ludzi głoszących Ewangelię – Jezusa Chrystusa. I tak powstała pierwsza grupa ewangelizatorów, którzy poszli dzielić się Jezusem na pole przystankowe – opowiada KAI ks. Damian Piątkowiak SVD, rzecznik PJ.

Reklama

Lata mijają i ciągle robimy to samo. Szukając nowych sposobów dotarcia do ludzi, idziemy do naszych przyjaciół z festiwalu, dzielić się naszym najważniejszym życiowym doświadczeniem. Świadectwem o tym, że Jezus Chrystus żyje, jest Bogiem, który działa i przemienia nasze życie i może także im przemienić życie. Przystanek Jezus nie jest jakąś prywatną inicjatywą, od lat stoi za nią Stowarzyszenie TYMOTEUSZA, a także różne wspólnoty Kościoła wysyłające swoich przedstawicieli. Mamy oczywiście zgodę i błogosławieństwo biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego, potwierdzone obecnością bpa Zbigniewa Zielińskiego pośród nas. Mamy też oficjalny patronat Konferencji Episkopatu Polski – mówi rzecznik PJ. 

Tegoroczny Przystanek Jezus już wkrótce

Do udziału w Przystanku Jezus zaproszone są osoby pełnoletnie, na co dzień formujące się we wspólnotach, grupach i ruchach parafialnych, które odkrywają w sobie chęć dzielenia się Dobrą Nowiną z innymi. Wydarzenie odbędzie się w dniach 29 lipca – 3 sierpnia 2024 r. w Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym w Trzcińcu obok Czaplinka, tuż przy terenie Pol’and’Rock Festival. 

Ten rok będzie wyjątkowy choćby z tego względu, że festiwal Pol’and’Rock przeżywa jubileusz 30-lecia. My jako Przystanek Jezus chcemy być obecni jak zwykle z przesłaniem Dobrej Nowiny. To pozostaje niezmienne. Co u nas nowego? Nowy będzie rekolekcjonista. Poprowadzi nas bp Artur Ważny, odpowiedzialny w episkopacie za Zespół ds. Nowej Ewangelizacji. Bp Artur był na PJ wielokrotnie, zna więc dobrze naszą przystankową rodzinę, rozumie specyfikę naszej posługi. Liczymy na dobry duchowo czas. Zmieniony będzie również nasz program funkcjonowania w bazie PJ. Chcemy dostosować się bardziej do dynamiki życia uczestników. Dlatego nasza oferta godzinowa ulegnie przesunięciu, byśmy byli bardziej dyspozycyjni dla naszych sióstr i braci z Pol’and’Rock – opowiada ks. Piątkowiak.  

Reklama

ZOBACZ>>> Zdrajcy Rzeczpospolitej. Czym jest wierność według Sienkiewicza? [PODCAST]

Przystanek Jezus potrzebuje wsparcia

Organizatorzy liczą na duchowe wsparcie wszystkich, dla których ważne jest dzieło ewangelizacji, zwłaszcza osób, które osobiście nie mogą dotrzeć na PJ. Wesprzeć Przystanek Jezus można oczywiście modlitewną pamięcią, ale także dzieląc się informacjami w swoich mediach społecznościowych oraz materialnym datkiem. Więcej informacji można znaleźć pod linkiem, TUTAJ.

Padło mocne pytanie: czy tegoroczny PJ się odbędzie? Przystanek Jezus finansowany był zawsze po części przez samych uczestników, każdy wnosi opłatę za uczestnictwo, na pokrycie części kosztów. Swoje wsparcie ofiarują nam biskupi poszczególnych diecezji, wspierają nas nasi przyjaciele. Trzeba jednak przyznać, że mieliśmy przez lata silną pomoc od tzw. dużych sponsorów – różnych firm i instytucji. To wsparcie ustało. Musimy więc prosić mocniej niż kiedyś wszystkich ludzi dobrej woli o materialne wsparcie naszego dzieła – wyjaśnia rzecznik PJ. 

Koszty PJ generuje przede wszystkim utrzymanie ewangelizatorów, wyżywienie, zapewnienie im godnych warunków bytowych (prysznice, toalety), ubezpieczenie wydarzenia – to podstawowe koszty. Chcemy, by Ewangelia była głoszona w dobrej formie. Do tego potrzebna jest scena, nagłośnienie, oświetlenie, prelegenci, muzycy, ochrona sceny i terenu. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że to rodzi spore koszty. Dlatego bardzo liczymy na pomoc – wyjaśnia ks. Piątkowiak. 

Zapisy na Przystanek Jezus i więcej informacji na stronie: przystanekjezus.pl.

materiały prasowe, KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę