Wierność Bogu, ale także wierność Ojczyźnie, przekonaniom i rodzinie - to wartość właściwie pierwszorzędna dla polskich szlachciców. Ale wśród nich byli także i ci, którzy nie potrafili jej dochować i stali się zdrajcami Rzeczpospolitej. O kim mowa? Posłuchajcie!
W pierwszym tomie „Potopu” czytamy o zawikłanym konflikcie lojalności, w który wpada Kmicic, m.in. poprzez złożenie dodatkowych – i niepotrzebnych – przysiąg Januszowi Radziwiłłowi, który okazuje się zdrajcą, bo wypowiada posłuszeństwo królowi i Rzeczypospolitej.
CZYTAJ>>> Premiera “Ogniem i piórem” ks. Staszka Adamiaka. Posłuchaj najnowszego podcastu Stacji7
Trylogia Sienkiewicza. Zawikłana historia o wierności i zdradzie
Trzeba pamiętać o tym, że większość królestwa Litewskiego była wtedy zajęta już przez wojska rosyjskie. Kiedy mówimy o Potopie to z jednej strony jest to Potop Szwedzki ale z drugiej – moment w którym Rzeczpospolita była rozdarta pomiędzy obce siły, przy czym największe jej tereny były zajęte przez wojska moskiewskie.
Jak ma się ten kontekst historyczny do postaci Trylogii Sienkiewicza? Kto był zdrajcą, a kto wytrwał w wierności? Posłuchaj:
Czym jest podcast “Ogniem i piórem”?
Cykl podcastów “Ogniem i piórem” obejmuje dziesięć odcinków:
Przeczytaj również
- “Ojciec Niepodległości”,
- “Rzeczpospolita”,
- “Wierność i zdrada”,
- “Fascynacja złem”,
- “Dzielność”,
- “Miłość”,
- “Zemsta”,
- “Nawrócenie i przebaczenie”,
- “Honor i humor”
- “Historia”.
Każdy epizod to prowadzone przez ks. Adamiaka niespełna dwudziestominutowe, energizujące spotkanie z Sienkiewiczem: słyszymy fragmenty jego prozy w mistrzowskiej interpretacji Marcina Nowakowskiego, w punkt dobrane anegdoty, przywoływani są Stanisław Lem, Witold Gombrowicz, Jan Paweł II, Hanna Malewska – autorka powieści “Panowie Leszczyńscy”, będącej uzupełnieniem do “Trylogii”, pojawiają się odniesienia do analiz historyka literatury, prof. Ryszarda Władysława Koziołka, znawcy prozy Sienkiewicza.
Wszystkie odcinki podcastu dostępne są na kanale YouTube Stacji7.
ZOBACZ>>> Henryk Sienkiewicz przyczynił się do odzyskania Niepodległości? [PODCAST]
Kim jest ksiądz Staszek Adamiak, autor podcastu „Ogniem i piórem”?
Ksiądz Stanisław Adamiak to na co dzień rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, człowiek – encyklopedia, znawca literatury i historii, dr hab. nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Wykładał na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i Uniwersytecie Warszawskim.
Autor wydanej staraniem Wydawnictwa Stacja7 bestsellerowej „Teologii Tolkiena”, powstałej w oparciu o treści z dwóch sezonów podcastów o „Władcy Pierścieni” i „Silmarillionie”, publikowanych od 2019 r. w portalu Stacja7. Kontynuacją serii “Teologia Tolkiena” jest cykl podcastów Stacji7 o książkach C.S. Lewisa “Nie tylko Narnia”, w którym ks. Adamiak wychodzi poza alegoryczny świat Narni, idąc w stronę dużo mniej znanych powieści Lewisa, a także jego złożonego życiorysu i historii nawrócenia.
Specjalizuje się w historii wczesnego chrześcijaństwa. Autor książek “Zawsze jest Wyjście” i Deo laudes. Historia sporu donatystycznego”.