Nasze projekty
Reklama
Fot. Stacja7

Sienkiewicz fascynował się złem? [PODCAST]

Zło, brutalność, a często nawet nienawiść przewijają się przez wszystkie karty Trylogii Sienkiewicza.

Cechą literatury związanej z chrześcijaństwem jest najczęściej jasny podział na dobro i zło. Zasadniczo także na postaci dobre i złe. Czasem u Sienkiewicza, nawet te postaci, z którymi sympatyzujemy, którym kibicujemy, z którymi sympatyzujemy, „ci dobrzy” nie do końca są jednoznacznie dobrzy. Mają najróżniejsze słabości i mają złe cechy.

Czy faktycznie jest tak, że widać je czarno na białym? Czy zło zawsze jest złem? Czy u Sienkiewicza jest coś, jakaś siła, która zawsze potrafi zwalczyć zło? Posłuchajcie!

Czym jest podcast “Ogniem i piórem”?

Cykl podcastów “Ogniem i piórem” obejmuje dziesięć odcinków:

Reklama
  1. “Ojciec Niepodległości”,
  2. “Rzeczpospolita”,
  3. “Wierność i zdrada”,
  4. “Fascynacja złem”,
  5. “Dzielność”,
  6. “Miłość”,
  7. “Zemsta”,
  8. “Nawrócenie i przebaczenie”,
  9. “Honor i humor”
  10. “Historia”.

Każdy epizod to prowadzone przez ks. Adamiaka niespełna dwudziestominutowe, energizujące spotkanie z Sienkiewiczem: słyszymy fragmenty jego prozy w mistrzowskiej interpretacji Marcina Nowakowskiego, w punkt dobrane anegdoty, przywoływani są Stanisław Lem, Witold Gombrowicz, Jan Paweł II, Hanna Malewska – autorka powieści “Panowie Leszczyńscy”, będącej uzupełnieniem do “Trylogii”, pojawiają się odniesienia do analiz historyka literatury, prof. Ryszarda Władysława Koziołka, znawcy prozy Sienkiewicza.

Wszystkie odcinki podcastu dostępne są na kanale YouTube Stacji7.

ZOBACZ>>> Henryk Sienkiewicz przyczynił się do odzyskania Niepodległości? [PODCAST]

Reklama

Kim jest ksiądz Staszek Adamiak, autor podcastu „Ogniem i piórem”?

Ksiądz Stanisław Adamiak to na co dzień rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, człowiek – encyklopedia, znawca literatury i historii, dr hab. nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Wykładał na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i Uniwersytecie Warszawskim.

Autor wydanej staraniem Wydawnictwa Stacja7 bestsellerowej „Teologii Tolkiena”, powstałej w oparciu  o treści z dwóch sezonów podcastów o „Władcy Pierścieni” i „Silmarillionie”, publikowanych od 2019 r. w portalu Stacja7. Kontynuacją serii “Teologia Tolkiena” jest cykl podcastów Stacji7 o książkach C.S. Lewisa “Nie tylko Narnia”, w którym ks. Adamiak wychodzi poza alegoryczny świat Narni, idąc w stronę dużo mniej znanych powieści Lewisa, a także jego złożonego życiorysu i historii nawrócenia.

Specjalizuje się w historii wczesnego chrześcijaństwa. Autor książek “Zawsze jest Wyjście” i Deo laudes. Historia sporu donatystycznego”.

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę