Nasze projekty

Rzeczpospolita. Ojczyzna Zagłoby, Skrzetuskiego, Pana Wołodyjowskiego, Kmicica [PODCAST]

Polska u Sienkiewicza jest ojczyzną przede wszystkim szlachciców. A co z resztą polskiego społeczeństwa? Czy w Polsce jest miejsce dla każdego? Analizuje ks. Staszek Adamiak w podcaście "Ogniem i piórem".

Fot. Stacja7

Niektórzy uważają, że bohaterem Trylogii Sienkiewicza jest Polska. Co ciekawe, to słowo praktycznie nie pada w powieściach Sienkiewicza.

CZYTAJ>>> Premiera “Ogniem i piórem” ks. Staszka Adamiaka. Posłuchaj najnowszego podcastu Stacji7

Polska, ojczyzna, Rzeczpospolita. Zawiłości w Trylogii Sienkiewicza

Częściej mówi się o ojczyźnie, a najczęściej – o Rzeczpospolitej. To tak naprawdę jest ojczyzna Zagłoby, Skrzetuskiego, Pana Wołodyjowskiego, Kmicica i innych bohaterów.

Reklama

To ojczyzna narodu szlacheckich, tych 10%, a co z resztą? Co z chłopami? Oni na pierwszy plan się nie wybijają, raczej często służą jako tło fabularne. Choć są w „Potopie” momenty, gdy zwracają na siebie uwagę.

Jak wyglądała Rzeczpospolita w utworach Henryka Sienkiewicza? Posłuchaj:

Reklama

Czym jest podcast “Ogniem i piórem”?

Cykl podcastów “Ogniem i piórem” obejmuje dziesięć odcinków:

  1. “Ojciec Niepodległości”,
  2. “Rzeczpospolita”,
  3. “Wierność i zdrada”,
  4. “Fascynacja złem”,
  5. “Dzielność”,
  6. “Miłość”,
  7. “Zemsta”,
  8. “Nawrócenie i przebaczenie”,
  9. “Honor i humor”
  10. “Historia”.

Każdy epizod to prowadzone przez ks. Adamiaka niespełna dwudziestominutowe, energizujące spotkanie z Sienkiewiczem: słyszymy fragmenty jego prozy w mistrzowskiej interpretacji Marcina Nowakowskiego, w punkt dobrane anegdoty, przywoływani są Stanisław Lem, Witold Gombrowicz, Jan Paweł II, Hanna Malewska – autorka powieści “Panowie Leszczyńscy”, będącej uzupełnieniem do “Trylogii”, pojawiają się odniesienia do analiz historyka literatury, prof. Ryszarda Władysława Koziołka, znawcy prozy Sienkiewicza.

Wszystkie odcinki podcastu dostępne są na kanale YouTube Stacji7.

Reklama

Kim jest ksiądz Staszek Adamiak, autor podcastu „Ogniem i piórem”?

Ksiądz Stanisław Adamiak to na co dzień rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, człowiek – encyklopedia, znawca literatury i historii, dr hab. nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Wykładał na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i Uniwersytecie Warszawskim.

Autor wydanej staraniem Wydawnictwa Stacja7 bestsellerowej „Teologii Tolkiena”, powstałej w oparciu  o treści z dwóch sezonów podcastów o „Władcy Pierścieni” i „Silmarillionie”, publikowanych od 2019 r. w portalu Stacja7. Kontynuacją serii “Teologia Tolkiena” jest cykl podcastów Stacji7 o książkach C.S. Lewisa “Nie tylko Narnia”, w którym ks. Adamiak wychodzi poza alegoryczny świat Narni, idąc w stronę dużo mniej znanych powieści Lewisa, a także jego złożonego życiorysu i historii nawrócenia.

Specjalizuje się w historii wczesnego chrześcijaństwa. Autor książek “Zawsze jest Wyjście” i Deo laudes. Historia sporu donatystycznego”.

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę