Gotowi do poświęceń tylko dla Ojczyzny? Prawda o bohaterach Trylogii [PODCAST]
Dzielność to niewątpliwie ta cecha, którą można upatrzyć we wszystkich głównych bohaterach Trylogii. Zawsze gotowi do poświęceń, oddani sprawie, a przede wszystkim Ojczyźnie. Niektórzy byli nawet dzielni aż do samego końca.
Skoro Sienkiewiczowi udało się, w pewnym sensie, z wszystkich Polaków zrobić szlachtę, to zastanówmy się, kto to jest szlachcic. Co to znaczy być szlachetnym? Szlachta twierdziła, że w pewnym sensie słusznie, że jest potomkami rycerstwa. Szlachcic to jest rycerz.
A być szlachetnym oznacza w takim razie być człowiekiem rycerskim, być człowiekiem dzielnym. To jest chyba najlepsze określenie. Dzielny, bo ono zawiera w sobie trochę taki związek ze starogreckim pojęciem w ogóle cnoty.
Męstwo czy sprawność? Na co stawiał Sienkiewicz
Niektórzy arete greckie tłumaczą właśnie jako dzielność etyczną. Czyli, że w obliczu wszelkich spraw, żeby po prostu być dzielnym, ale szczególną cnotą jest męstwo. Cnotą właśnie bycia dzielnym w obliczu nieprzyjaciela.
I zasadniczo, cóż, jeśli za coś podziwiamy bohaterów Sienkiewicza, to najczęściej właśnie za to męstwo wojenne. Za tą dzielność, która często wiąże się w pierwszym rzędzie też z ogromną siłą fizyczną. Czy choćby bohaterowie Krzyżaków, i Maćko, i Zbyszko, czy w trylogii najbardziej Pan Podbipięta.
Ale jednak nie tylko sama siła. Dochodzi też sprawność. Siłacz na wojnie, sam zwłaszcza na wojnie w miarę nowoczesnej, tak jak to już w XVII wieku, dużo nie dokona.
Przeczytaj również
Czy Sienkiewicz miał swojego ulubieńca spośród wszystkich bohaterów? Jeśli tak, kogo i jak go uhonorował? Posłuchaj:
Czym jest podcast “Ogniem i piórem”?
Cykl podcastów “Ogniem i piórem” obejmuje dziesięć odcinków:
- “Ojciec Niepodległości”,
- “Rzeczpospolita”,
- “Wierność i zdrada”,
- “Fascynacja złem”,
- “Dzielność”,
- “Miłość”,
- “Zemsta”,
- “Nawrócenie i przebaczenie”,
- “Honor i humor”
- “Historia”.
Każdy epizod to prowadzone przez ks. Adamiaka niespełna dwudziestominutowe, energizujące spotkanie z Sienkiewiczem: słyszymy fragmenty jego prozy w mistrzowskiej interpretacji Marcina Nowakowskiego, w punkt dobrane anegdoty, przywoływani są Stanisław Lem, Witold Gombrowicz, Jan Paweł II, Hanna Malewska – autorka powieści “Panowie Leszczyńscy”, będącej uzupełnieniem do “Trylogii”, pojawiają się odniesienia do analiz historyka literatury, prof. Ryszarda Władysława Koziołka, znawcy prozy Sienkiewicza.
Wszystkie odcinki podcastu dostępne są na kanale YouTube Stacji7.
Kim jest ksiądz Staszek Adamiak, autor podcastu „Ogniem i piórem”?
Ksiądz Stanisław Adamiak to na co dzień rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, człowiek – encyklopedia, znawca literatury i historii, dr hab. nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Wykładał na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i Uniwersytecie Warszawskim.
Autor wydanej staraniem Wydawnictwa Stacja7 bestsellerowej „Teologii Tolkiena”, powstałej w oparciu o treści z dwóch sezonów podcastów o „Władcy Pierścieni” i „Silmarillionie”, publikowanych od 2019 r. w portalu Stacja7. Kontynuacją serii “Teologia Tolkiena” jest cykl podcastów Stacji7 o książkach C.S. Lewisa “Nie tylko Narnia”, w którym ks. Adamiak wychodzi poza alegoryczny świat Narni, idąc w stronę dużo mniej znanych powieści Lewisa, a także jego złożonego życiorysu i historii nawrócenia.
Specjalizuje się w historii wczesnego chrześcijaństwa. Autor książek “Zawsze jest Wyjście” i Deo laudes. Historia sporu donatystycznego”.