Dlaczego u Sienkiewicza kobiety odgrywały istotną rolę tylko do momentu ślubu? [PODCAST]
Miłość to ona, obok tych trzech głównych szlacheckich wartości - Bóg, Honor, Ojczyzna - najczęściej przewijała się przez karty Trylogii. Dawała zakochanym szlachcicom ukojenie, nadzieję i szczęście. Czy każda historia miłosna u Sienkiewicza kończy się dobrze?
Jednym z zarzutów wobec trylogii Sienkiewicza, a właściwie też innych jego powieści, jest to, że kobiety są tam interesujące, znajdują się, jeśli nawet nie w centrum, to gdzieś są ważnym elementem akcji, tylko przed ślubem. Wszystko doprowadza do ślubu, a później znikają.
Miłość motywem przewodnim u Sienkiewicza
Przede wszystkim i w „Ogniem i Mieczem”, w „Panu Włodyjowskim”, i w dużej mierze w „Krzyżakach”, ta akcja – nie akcja wielkiej historii, ale akcja skupiona na bohaterach powieściowych – w dużej mierze obraca się wokół doprowadzenia do ślubu.
Po drodze są najróżniejsze przeszkody, a tym, co albo grozi, albo w pewnym momencie się dokonuje, to jest porwanie, porwanie dziewczęcia. Raptus Puella po łacinie. Jedno z najciężej karanych przestępstw w dawnej Rzeczypospolitej.
Jak karano Raptus Puella? Czy wszystkie historie miłosne u Sienkiewicza kończą się dobrze? Dlaczego u Sienkiewicza kobiety odgrywały istotną rolę tylko do momentu ślubu? Posłuchaj:
Czym jest podcast “Ogniem i piórem”?
Cykl podcastów “Ogniem i piórem” obejmuje dziesięć odcinków:
Przeczytaj również
- “Ojciec Niepodległości”,
- “Rzeczpospolita”,
- “Wierność i zdrada”,
- “Fascynacja złem”,
- “Dzielność”,
- “Miłość”,
- “Zemsta”,
- “Nawrócenie i przebaczenie”,
- “Honor i humor”
- “Historia”.
Każdy epizod to prowadzone przez ks. Adamiaka niespełna dwudziestominutowe, energizujące spotkanie z Sienkiewiczem: słyszymy fragmenty jego prozy w mistrzowskiej interpretacji Marcina Nowakowskiego, w punkt dobrane anegdoty, przywoływani są Stanisław Lem, Witold Gombrowicz, Jan Paweł II, Hanna Malewska – autorka powieści “Panowie Leszczyńscy”, będącej uzupełnieniem do “Trylogii”, pojawiają się odniesienia do analiz historyka literatury, prof. Ryszarda Władysława Koziołka, znawcy prozy Sienkiewicza.
Wszystkie odcinki podcastu dostępne są na kanale YouTube Stacji7.
Kim jest ksiądz Staszek Adamiak, autor podcastu „Ogniem i piórem”?
Ksiądz Stanisław Adamiak to na co dzień rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, człowiek – encyklopedia, znawca literatury i historii, dr hab. nauk humanistycznych, profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Wykładał na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim i Uniwersytecie Warszawskim.
Autor wydanej staraniem Wydawnictwa Stacja7 bestsellerowej „Teologii Tolkiena”, powstałej w oparciu o treści z dwóch sezonów podcastów o „Władcy Pierścieni” i „Silmarillionie”, publikowanych od 2019 r. w portalu Stacja7. Kontynuacją serii “Teologia Tolkiena” jest cykl podcastów Stacji7 o książkach C.S. Lewisa “Nie tylko Narnia”, w którym ks. Adamiak wychodzi poza alegoryczny świat Narni, idąc w stronę dużo mniej znanych powieści Lewisa, a także jego złożonego życiorysu i historii nawrócenia.
Specjalizuje się w historii wczesnego chrześcijaństwa. Autor książek “Zawsze jest Wyjście” i Deo laudes. Historia sporu donatystycznego”.