Nasze projekty

Dziś dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich

W 2016 roku Episkopat Polski ustanowił pierwszy piątek Wielkiego Postu dniem modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego. Tego dnia w parafiach zostaną odprawione nabożeństwa wynagradzające.

Ostatnie bolesne i gorszące wydarzenia związane z kościelnym postępowaniem w sprawie ks. Dymera pokazują jak bardzo w Kościele potrzebujemy modlitwy przebłagalnej i szczerej pokuty – powiedział KAI ks. dr Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Skrzywdzeni mają prawo liczyć na to, że na długiej i trudnej drodze zdrowienia nie zabraknie im także duchowego wsparcia całej wspólnoty Kościoła – podkreśla abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Wspólnota ze zranionymi

W opracowanych przez Biuro Delegata KEP materiałach duszpasterskich znalazły się pomocne materiały liturgiczne oraz teksty rozważań: Drogi Krzyżowej, modlitwy różańcowej o uzdrowienie i ochronę, a także intencja do Koronki do Bożego Miłosierdzia.

Reklama

Rozważania tegorocznej Drogi Krzyżowej zostały przygotowane zarówno przez osoby, które doświadczyły dramatu wykorzystania seksualnego, jak i przez różne osoby i środowiska, które wspierają osoby pokrzywdzone.

Chcieliśmy w ten sposób pokazać wspólnotę ze zranionymi w Kościele – powiedział KAI ks. Piotr Studnicki, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Chcemy, żeby mieli poczucie, że choć w tym Kościele kiedyś doznali krzywdy przez przestępstwo kapłana, to dzisiaj, w tej samej wspólnocie mogą doświadczać wsparcia, pomocy, towarzyszenia, modlitwy – dodał duchowny.

Materiały przygotowane na tegoroczne obchody zawierają m.in. spis instytucji działających na rzecz osób małoletnich dotkniętych przemocą seksualną oraz ochrony dzieci i młodzieży w Kościele w Polsce.

Reklama

Im głośniejsze są skandale, im donioślejszy staje się krzyk osób skrzywdzonych zbrodnią przestępstw seksualnych oraz zgorszonych przewlekłością postępowań czy zaniedbaniami przełożonych kościelnych, z tym większym przekonaniem w pierwszy piątek Wielkiego Postu we wspólnocie Kościoła powinniśmy podjąć modlitwę, pokutę i post– podkreśla ks. Studnicki.

To odpowiedź na apel Franciszka

Tegoroczny dzień modlitwy i pokuty jest obchodzony pod hasłem „Wspólnota ze Zranionymi”. We współpracy z duszpasterzami osób pokrzywdzonych i Fundacją Świętego Józefa KEP powstała też strona internetowa wspolnotazezranionymi.pl. Duszpasterze i liderzy grup parafialnych i ruchów znajdą tu materiały pomocne w towarzyszeniu skrzywdzonym i animowaniu wrażliwości we wspólnotach. Osoby skrzywdzone znajdą dane kontaktowe do duszpasterzy osób pokrzywdzonych, którzy udzielają duchowego wsparcia.

Zgodnie z postanowieniem Episkopatu Polski z jesieni 2016 roku w pierwszy piątek Wielkiego Postu w Kościele obchodzony jest Dzień modlitwy wynagradzającej i postu za grzechy wykorzystania seksualnego osób małoletnich. Jest to odpowiedź na apel papieża Franciszka do krajowych konferencji biskupich z 30 czerwca 2015 r.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Ks. Piotr Studnicki: Pokrzywdzonych mamy często na wyciągnięcie ręki

kh/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę