Nasze projekty

Bp Solarczyk podczas ingresu: Wszystko jest możliwe dla tego, kto wierzy

"Wypełniajmy z ufnością misję od Boga" - zachęcał bp Marek Solarczyk w homilii podczas swojego ingresu do katedry radomskiej. Uroczystej mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Na początku uroczystości bp Piotr Turzyński podał nowemu biskupowi relikwiarz św. Kazimierza do ucałowania. Biskup senior diecezji radomskiej Henryk Tomasik wypowiedział słowa powitania i pozdrowienia wobec nowego ordynariusza. Następnie powitali go przedstawiciele różnych wspólnot diecezjalnych: delegacje duchowieństwa, osób życia konsekrowanego oraz świeckich.

W homilii bp Solarczyk odniósł się do dziedzictwa diecezji radomskiej. To dzięki oddaniu świadków wiary tajemnice Boga były przekazywane, również na naszych ziemiach – powiedział biskup i przywołał świętych i błogosławionych związanych z ziemią radomską, m.in. Władysława z Gielniowa czy kapłanów męczenników, którzy zginęli w czasie II Wojny Światowej. Wspomniał także postacie, na których beatyfikację oczekują wierni: Sługę Bożego bp. Piotra Gołębiowskiego, ks. Romana Kotlarza czy matkę Kazimierę Gruszczyńską.

Nowy biskup radomski nawiązywał również do św. Józefa, którego rok obchodzimy. Z ufnością przyjmijmy przykład św. Józefa i nie odkładajmy spraw Bożych na później – powiedział biskup Solarczyk, przypominając słowa papieża Franciszka ze Światowych Dni Młodzieży: „Nie jesteście przyszłością Boga, jesteście Bożym teraz”.

Reklama

Na koniec zachęcił do „wypełniania z ufnością misji od Boga” i zakończył homilię słowami swojego zawołania biskupiego: „Wszystko jest możliwe dla tego kto wierzy”.

Wszystko jest możliwe dla tego, kto wierzy

Pole herbu biskupiego bpa Marka jest koloru błękitnego, który w heraldyce symbolizuje prawość, wierność, stałość, pobożność, lojalność, a także działalność na niwie dyplomatycznej.

Reklama

Pośrodku pola, wewnątrz koła, mamy połączone dwie greckie litery, będące inicjałami tytułu: Jezus Chrystus (skrzyżowanie liter: I oraz X). Ten monogram uważano w starożytnych czasach prześladowania chrześcijan – podobnie jak krzyż – za znak święty, skuteczny i zabezpieczający przed duchami ciemności i ich wpływem. Nazywa się go monogramem gwiaździstym, bo przypomina gwiazdę oglądaną przez Mędrców ze Wschodu; i spotykamy go w sztuce katakumbowej. Aby wykluczyć możliwość błędnej interpretacji monogramu, widnieje pośrodku znak ryby – od początku chrześcijaństwa oznaczający Zbawiciela. W monogramie ukryta jest fundamentalna nauka o naturze Tego, który jest jednocześnie Synem Człowieczym, narodzonym z Maryi Panny (Jezus), oraz Synem Bożym, namaszczonym (Chrystus) przez Ducha Świętego do wypełnienia woli Ojca. Wpisany w znak gwiazdy, przypomina jeszcze i o tym, że Jezus Chrystus jest Słońcem – Światłością świata, oświecającą każdego, kto przychodzi na ten świat.

Kapelusz kościelny wieńczący herb wywodzi się z kapelusza pielgrzymiego i przypomina o wędrowaniu do niebieskiej ojczyzny. Przypomina także o nakazie misyjnym, aby głosić Ewangelię, aż po krańce ziemi. Zieleń kapelusza symbolizuje dobrych pasterzy, którzy wiodą owce na zielone pastwiska, oraz nieskażoną doktrynę wiary, którą dobrzy pasterze powinni karmić powierzoną sobie owczarnię.

Pod herbem widnieje zawołanie: „Omnia possibilia credenti”, czyli „Wszystko jest możliwe dla tego, który wierzy”, nawiązujące do słów, jakie wypowiedział Pan Jezus do ojca chłopca chorego na epilepsję, przed uzdrowieniem jego syna (por. Mk 9,23).

Reklama

PRZECZYTAJ: Bp Marek Solarczyk nowym biskupem diecezji radomskiej

Marek Solarczyk urodził się 13 kwietnia 1967 roku w Wołominie, w rodzinie robotniczej . Dzieciństwo spędził w domu rodzinnym w Duczkach k. Wołomina. W latach 1973–1981 uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Duczkach, a następnie do Technikum Samochodowego im. Czesława Orłowskiego w Warszawie. Szkołę średnią ukończył w 1986 roku egzaminem dojrzałości oraz egzaminem z przygotowania zawodowego uzyskując tytuł technika. W tym samym roku wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. 28 maja 1992 roku przyjął święcenia kapłańskie w katedrze św. Floriana.

Pracował jako wikariusz w parafii Św. Feliksa z Kantalicjo w Warszawie-Marysinie Wawerskim. W latach 1993-2003 był wikariuszem w parafii katedralnej. W czerwcu 2005 roku został mianowany wicerektorem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej w Warszawie–Tarchominie a w 2009 – proboszczem parafii katedralnej pod wezwaniem św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.

Równolegle z pracą duszpasterską prowadził pracę naukową. W maju 1999 roku obronił doktorat na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie na podstawie pracy „Udział duchownych katolickich w pracach Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej pierwszej kadencji w latach 1922–1927”. Jest autorem ponad 20 artykułów naukowych, współautorem kilku opracowań o tematyce społeczno-historycznej i autorem książki o duchownych w parlamencie II Rzeczpospolitej.

Rzecznik, katecheta, historyk

W latach 1993-196 pełnił funkcję rzecznika prasowego kurii Biskupiej i korespondenta Katolickiej Agencji Informacyjnej. Prowadził też wykłady z historii Kościoła w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Warszawsko-Praskiej i w Prymasowskim Instytucie Życia Wewnętrznego. Współpracował w zakresie dydaktycznym i badawczym z Wyższą Szkołą Humanistyczną w Pułtusku, Wydziałem Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz Ośrodkiem Studiów Wschodnich na Uniwersytecie Warszawskim, z Archiwum Miasta Stołecznego Warszawy, Komisją Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu i innymi instytucjami odpowiadającymi za pielęgnowanie dziedzictwa przeszłości. Od stycznia 2007 roku pełni funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Historycznej Metropolii Warszawskiej do zbadania zasobów archiwalnych Instytutu Pamięci Narodowej dotyczącej osób duchownych, był członkiem diecezjalnej Komisji ds. Sztuki i Budownictwa Kościelnego, Komisji ds. Studiów oraz przewodniczącym Zespołu ds. Duszpasterstwa Ogólnego.

Przez ostatnie 24 lata uczył religii w Liceum i Gimnazjum im. Króla Władysława IV przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie. Jak powiedział w wywiadzie w audycji „Poranek Siódma9”, był to ważny element jego dotychczasowej posługi. Jeżeli człowiek wzrastał i przeżywał pewne sprawy i ma wspólnotę doświadczeń dobra z ludźmi, z którymi był, to tego nie da się po prostu wyrwać, zapomnieć. Taką szczególną wspólnotą są na pewno «władysławiacy» – zarówno absolwenci, jak i uczniowie. Jeżeli chodzi o uczniów, po ludzku jest trochę smutku, ale taka jest rzeczywistość – mówił bp Solarczyk.

CZYTAJ WIĘCEJ: Bp Solarczyk po ponad 20 latach kończy pracę katechety. “Jest trochę smutku”

 

Pod opieką Maryi

O nominacji dowiedział się 12 grudnia, w święto Matki Bożej z Guadelupe. Tego dnia miałem celebrować Mszę świętą w parafii Narodzenia Pańskiego na warszawskiej Pradze, które jest sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia. Przyjechałem przed czasem, wszedłem do kaplicy adoracji i modliłem się. W tym czasie próbował się do mnie dodzwonić ksiądz nuncjusz. Oddzwoniłem i dowiedziałem się, że mam zaproszenie do nuncjatury. To było w sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia. Mówię o tym, bo przyjmuję to jako szczególną tajemnicę wielkiego działania i opieki Matki Bożej, której doświadczam w moim życiu i posłudze – powiedział bp Marek Solarczyk podczas spotkania z dziennikarzami tuż po uroczystości kanonicznego objęcia diecezji radomskiej. Na tym nie kończą się maryjne akcenty nominacji bp. Marka, ponieważ radomska katedra, będąca siedzibą biskupa diecezji, to świątynia pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny.

Ciekawostką jest również fakt, że zarówno katedra radomska jak i katedra diecezji warszawko-praskiej zostały zaprojektowane przez tego samego architekta, Józefa Dziekońskiego. Autor projektów kilkudziesięciu świątyń w Polsce uznał katedrę na Pradze za swoje największe osiągnięcie. Przedstawiając natomiast projekt katedry w Radomiu powiedział: „Projekt zrobiłem, o ile sam sądzić mogę lepszy znacznie niż dla Pragi i to mnie bardzo cieszy, że tak się udało…”.

Bp Marek Solarczyk jest piątym ordynariuszem w historii diecezji. Powstała ona w 1992 roku, na mocy bulli papieża Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae populus”. Wcześniej wchodziła w skład diecezji sandomierskiej i sandomiersko-radomskiej. Pierwszym biskupem diecezji radomskiej był bp Edward Materski, a biskupami pomocniczymi bp Stefan Siczek (1937-2012) i bp Adam Odzimek, obecnie biskup senior. Diecezja radomska liczy ponad 874 tys. mieszkańców, obejmuje obszar ponad 8000 km kw, na którego terenie znajduje się 301 parafii. Patronem diecezji jest św. Kazimierz Królewicz.

ZOBACZ TEŻ: Bp Solarczyk do wiernych diecezji radomskiej: “Staję pośród was z wdzięcznością”

os, kh/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę