Nasze projekty

Bp Milewski: młodzi nie wrócą do Kościoła, jeśli nie odzyska on wiarygodności

O sytuacji w kościołach po zniesieniu limitu wiernych, braku w nich młodych oraz obecności głosu duchownych w mediach mówił w rozmowie z Michałem Kłosowskim w poranku Siódma9 bp Mirosław Milewski, biskup pomocniczy diecezji płockiej. - Nie pozyskamy ich, niezależnie od metod, jeżeli Kościół w Polsce nie odzyska wiarygodności - mówił.

Bp Milewski zaznaczył, że sytuacja związana z pandemią jest niepokojąca, a po rozmowach z proboszczami i wikariuszami okazało się, że po zniesieniu limitu osób w kościołach „na Mazowszu północnym nie powróciło do nich około 30 proc. wiernych dorosłych”. – W ogóle od marca w kościołach w zasadzie nie ma dzieci i młodzieży. Jest pytanie, co się wydarzy w ciągu najbliższych tygodni. Moim zdaniem sytuacja się niewiele poprawi – podkreślił biskup płocki.

Sytuacja jest bardzo trudna i wzbudza niepokój, ale – jak podkreślił – pewną nadzieję daje powrót dzieci i młodzieży do szkół we wrześniu, ponieważ powinno wtedy „ruszyć tradycyjne duszpasterstwo parafialne skierowane właśnie do nich”. – Sytuacja jest bardzo trudna. Patrzę na to z niepokojem, bo mam wrażenie, że część młodych straciliśmy bezpowrotnie – dodał bp Milewski.

Biskup płocki zauważył również, że trudno będzie przyciągnąć młodych do Kościoła, jeśli nie odzyska on wiarygodności. – Nie pozyskamy ich, niezależnie od technik, od metod, jeżeli Kościół w Polsce nie odzyska wiarygodności, a księża nie odzyskają utraconego autorytetu – mówił.

Reklama
Reklama

Zauważył również, że głos Kościoła w mediach nie jest obecny i za mało za mało jest „głosu i księży, i biskupów na forum publicznym” – Nie chodzi o to, żebyśmy zastąpili komentatorów, ale mam wrażenie, że kiedy ten głos jest potrzebny, często go brakuje – podkreślił.

Siódma9, kh/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite