Nasze projekty

Postępowanie wobec bp. Szkodonia zakończone. „Wina nie została udowodniona”

Bp Jan Szkodoń w styczniu 2020 roku został oskarżony o molestowanie seksualne kobiety. Od tego czasu przebywał poza diecezją, a w Watykanie toczyło się wobec niego postępowanie. "Po dokładnej analizie zebranych materiałów dowodowych i po przesłuchaniu powołanych świadków, wina bp. Jana Szkodonia nie została udowodniona" – czytamy w komunikacie Nuncjatury Apostolskiej.

DrapikPany/CC BY 2.0

Bp Jan Szkodoń w styczniu 2020 roku został oskarżony o molestowanie seksualne kobiety. Od tego czasu przebywał poza diecezją, a w Watykanie toczyło się wobec niego postępowanie. Dziś wydano komunikat o jego całkowitym uniewinnieniu.

W maju ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski udostępnił na swoim blogu treść wiadomości, którą napisał jeden z księży i która mówi o tym, że bp Szkodoń został oczyszczony z zarzutów. „Dziele się radością. 23 kwietnia 2021 r., w Uroczystość Św. Wojciecha Wojciecha BM, Ks. Bp Jan Szkodoń otrzymał od Bpa R. Kasyny w Pelplinie dokument z Watykanu: zarzuty stawiane Biskupowi są niesłuszne i bezzasadne” – mówi sms, który jest rozsyłany wśród duchownych.

Komunikat Nuncjatury

Działając na podstawie obowiązujących przepisów prawa kanonicznego, Stolica Apostolska – w następstwie formalnego zgłoszenia – przeprowadziła proces karno-administracyjny dotyczący rzekomego wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez bp. Jana Szkodonia.

Reklama
Reklama

Po dokładnej analizie zebranych materiałów dowodowych i po przesłuchaniu powołanych świadków, wina bp. Jana Szkodonia nie została udowodniona (non constat).

W toku postępowania stwierdzono natomiast nierozważne zachowanie bp. Jana Szkodonia wobec małoletniej, polegające na przyjmowaniu jej w prywatnym mieszkaniu bez obecności jej rodziców, pozostających od lat w znajomości z biskupem.

W związku z powyższym, bp. Janowi Szkodoniowi została wymierzona pokuta, polegająca na trzymiesięcznych rekolekcjach zamkniętych, poświęconych na refleksję i modlitwę. Biorąc pod uwagę, że od lutego 2020 r. bp Jan Szkodoń przebywał w odosobnieniu, należy stwierdzić, że powyższą pokutę już odbył.

Reklama
Reklama

Akta procesu karno-administracyjnego zostały przekazane do Stolicy Apostolskiej. Na forum kanonicznym sprawę należy uznać za zakończoną, a dekret karny za prawomocny. Osoby zainteresowane zostały odpowiednio poinformowane o zakończeniu procesu kanonicznego.

kw/nuncjatura.pl/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę