Nasze projekty

Bp Szkodoń niewinny? Krakowska kuria nie ma takich informacji

Jeden z krakowskich księży od kilkunastu dni rozsyła wiadomość, która mówi o tym, że bp Jan Szkodoń został oczyszczony z zarzutów o molestowanie. Krakowska kuria nie wie nic na ten temat i nie otrzymała do tej pory postanowienia Stolicy Apostolskiej.

DrapikPany/CC BY 2.0

Przypomnijmy, że bp Jan Szkodoń został w styczniu 2020 roku oskarżony o molestowanie seksualne kobiety. Od tego czasu przebywał poza diecezją, a w Watykanie toczyło się wobec niego postępowanie.

Teraz ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski udostępnił na swoim blogu treść wiadomości, którą napisał jeden z księży i która mówi o tym, że bp Szkodoń został oczyszczony z zarzutów. „Dziele się radością. 23 kwietnia 2021 r., w Uroczystość Św. Wojciecha Wojciecha BM, Ks. Bp Jan Szkodoń otrzymał od Bpa R. Kasyny w Pelplinie dokument z Watykanu: zarzuty stawiane Biskupowi są niesłuszne i bezzasadne” – mówi sms, który jest rozsyłany wśród duchownych.

W rozmowie z Onetem rzecznik archidiecezji krakowskiej ks. Łukasz Michalczewski potwierdził, że taki sms krąży wśród duchownych. Jak nam jednak przekazał, do krakowskiej kurii nie dotarła żadna oficjalna wiadomość dotycząca postępowania wobec bp Szkodonia.

Reklama

Dziennikarzom Onetu udało się też porozmawiać z bp Szkodoniem. Spotkali go w domu księży emerytów w Krakowie. Jest wyrok, ale on na razie został zawieszony, nic więcej nie mogę powiedzieć. Obecnie przebywam w domu emerytów ze względu na stan zdrowia – powiedział hierarcha w rozmowie z dziennikarzami portalu.

Bp Szkodoń zaprzecza oskarżeniom

10 lutego 2020 roku w Gazecie Wyborczej ukazał się reportaż Marcina Wójcika „Zły dotyk biskupa z Krakowa”, który opisywał relację biskupa pomocniczego z młodą dziewczyną. Jak pisał red. Wójcik, biskup miał przyjmować 15-latkę w swoim mieszkaniu. Kobieta oskarżyła hierarchę o molestowanie.

Sprawa trafiła do prokuratury, która jednak odmówiła wszczęcia postępowania ze względu na przedawnienie. Zarzutami wobec bp. Szkodonia zajęła się Kongregacja Nauki Wiary. Dla dobra postępowania i w trosce o pełne wyjaśnienie zarzutów hierarcha opuścił archidiecezję.

Reklama

„W obliczu zapowiadanych doniesień medialnych na temat mojej osoby pragnę przekazać, że zostałem przez Nuncjusza Apostolskiego w Polsce poinformowany o wszczęciu wobec mnie postępowania, które jest przewidziane prawem kanonicznym, oraz że zostały podjęte czynności i decyzje wynikające z norm wewnątrzkościelnych dotyczących biskupa” – napisał wtedy w oświadczeniu bp Jan Szkodoń.

„Stanowczo oświadczam, że przedstawione mi oskarżenia są nieprawdą oraz że godzą w moje dobre imię, którego zamierzam bronić.(…) Proszę o modlitwę w intencji Kościoła oraz o szybkie poznanie pełnej prawdy” – deklarował bp Szkodoń.

Bp Jan Szkodoń ma 74 lata. Święcenia prezbiteratu otrzymał z rąk kard. Karola Wojtyły w Jabłonce 22 marca 1970 r. Po święceniach pracował przez 2 lata jako wikariusz w Makowie Podhalańskim, a następnie przez jeden rok w parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Krakowie – Borku Fałęckim.

Reklama

W latach 1973-76 studiował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w Instytucie Pastoralnym. Studia ukończył doktoratem (praca doktorska: Nierozerwalność małżeństwa jako problem duszpasterski Kościoła w Polsce w latach 1946 – 1970).

Po powrocie z KUL pracował w krakowskiej kurii jako sekretarz Synodu Archidiecezji Krakowskiej. Prowadził też wykłady na Papieskim Wydziale Teologicznym (później – Papieska Akademia Teologiczna) z teologii pastoralnej i z teologii życia wewnętrznego.

W 1979 r. został mianowany ojcem duchownym w Krakowskim Seminarium Duchownym. Posługę ojca duchownego łączył z prowadzeniem rekolekcji Ruchu Światło-Życie, Grup Apostolskich i rekolekcji parafialnych.
Dnia 4 czerwca 1988 r. został konsekrowany na biskupa. Jako biskup pomocniczy współpracował z kardynałami Franciszkiem Macharskim i Stanisławem Dziwiszem, a także z abp. Markiem Jędraszewskim.

Stał na czele komisji „Pamięć i Troska”, której celem było wyjaśnienie kryzysu lustracyjnego w Kościele krakowskim. Przez wiele lat, do 20019 r. był również dziekanem Krakowskiej Kapituły Katedralnej.


Napisał wiele książek poświęconych rodzinie, kapłaństwu i życiu rodzinnemu.

ag/Onet/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę