Audio Bible. Polski pomysł na słuchowisko biblijne chce podbić Amerykę

Polskie słuchowisko Biblia Audio Superprodukcja tak się spodobało Amerykanom, że poprosili polską ekipę projektu aby współtworzyła jego amerykańską wersję. W nagraniach wezmą udział m.in. największe gwiazdy z Hollywood.

O rozpoczęciu amerykańskiego projektu, który już nosi tytuł Audio Bible Superproduction poinformował fanów Biblii Audio Krzysztof Czeczot, reżyser i główny pomysłodawca polskiego projektu biblijnego słuchowiska. – Niesieni tym sukcesem, który udało nam się przy Waszym współudziale osiągnąć w Polsce, chcemy iść dalej i zrealizować je po angielsku, z aktorami amerykańskimi – powiedział Krzysztof Czeczot w nagraniu opublikowanym na Facebooku. Dodał, że prace już się zaczęły i nagrana jest już cała księga Apokalipsy.

Wiemy, że to Amerykanie zgłosili się do polskiej ekipy z propozycją współpracy. I to nie byle jacy Amerykanie, a kalifornijskie studio Formosa Group, jeden z największych producentów audiobooków na rynku amerykańskim, słynące ze słuchowiskowych superprodukcji m.in. „Gry o tron” czy ścieżek dźwiękowych najpopularniejszych gier komputerowych. – Kluczowe były jakość dźwięku i rozmach polskiego przedsięwzięcia. Amerykanów zachwyciło, jakie brzmienie udało się nam uzyskać. Przekonało ich to, że nie tworzymy zwykłych słuchowisk, ale coś, co nazywamy „filmem bez obrazu” – powiedział Krzysztof Czeczot w rozmowie z portalem „NaTemat”. 

Reklama

Amerykańska Biblia Audio będzie – podobnie jak polska – realizowana w dużej części drogą crowdfundingu, czyli to sami przyszli słuchacze zrzucą się na jej powstanie. Kampania na Kickstarterze – najpopularniejszym serwisie finansowania społecznościowego w USA ruszyła w piątek. Kwota zbiórki została ustalona na 175 tys. dolarów. „W 15. wieku Johannes Gutenberg opublikował po raz pierwszy Biblię w formie drukowanej, umożliwiając jej dzięki temu żywą obecność przez wieki. Dziś z użyciem współczesnych technik możemy zdigitalizować tę Księgę razem z emocjami, które w nas dzisiaj wywołuje i przekazać ją przyszłym pokoleniom” – czytamy w opisie zbiórki. 

Nie podano, które tłumaczenie Pisma Świętego na język angielski będzie wykorzystywane, ale prawdopodobnie i tu będzie zgodność z polskim pomysłem, który opierał się na katolickim przekładzie Biblii Tysiąclecia. Podano, że angielska Biblia Audio będzie jedynie pierwszym z etapów zagranicznej „kariery” pomysłu Polaków. Twórcy chcą zrealizować jeszcze Biblię Audio po hiszpańsku, włosku i portugalsku. 

Już teraz Krzysztof Czeczot zapowiada, że trwają rozmowy o udziale w projekcie „największych aktorów Hollywood”, znanych na całym świecie. Z dotychczas opublikowanych nagrań wynika, że już zaangażowano Andrew Cashino oraz Big Lou Johnsona. 

Reklama

Biblia Audio Superprodukcja to pomysł świeckich twórców, ale zrealizowany przy współudziale przedstawicieli Kościołów, a także wyznawców judaizmu. W nagrania byli angażowani nie tylko najlepsi polscy aktorzy, tacy jak Janusz Gajos, Krystyna Janda, Małgorzata Kożuchowska, ale też amatorzy, w tym m.in. osoby niepełnosprawne (np. podopieczni fundacji Anny Dymnej), po udarach (aktor Krzysztof Globisz) czy niewidome (nieżyjący już aktor Roman Kłosowski, którego ostatnią rolą w życiu była właśnie rola Symeona w Biblii Audio). Ponadto swojego głosu użyczył w jednej z ksiąg Prymas Polski abp Wojciech Polak, a muzykę do Psalmów komponowali twórcy ze sceny chrześcijańskiej (m.in. zespół Owca). Całość Biblii Audio można zdobyć na nośnikach elektronicznych lub bezpłatnie słuchać części ksiąg w Internecie.

https://youtu.be/9TZvIVyyb1k

Reklama

 

 

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę