Abp Skworc poprosił Watykan o zbadanie sprawy ks. Stanisława P.

W piśmie skierowanym do abp Jędraszewskiego metropolita katowicki poprosił, aby Kongregacja ds. Biskupów zbadała, czy w sprawie kapłana oskarżonego o molestowanie nieletnich doszło do zaniedbań.

fot. Flickr/Episkopat

Ks. Stanisław P. z diecezji tarnowskiej oskarżony jest o molestowanie nieletnich, którego miał dokonywać w czasie, kiedy tamtejszą diecezją kierował bp Skworc. W blogowym tekście opublikowanym w pierwszych dniach sierpnia ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski oskarżył abp. Skworca o zaniechanie powiadomienia Watykanu. Obowiązek taki istniał od 2001 roku, kiedy Jan Paweł II promulgował motu proprio Sacramentorum sanctitatis tutela.

W odpowiedzi na stawiane zarzuty, kuria tarnowska wydała oświadczenie, w którym przedstawiła chronologię zdarzeń oraz działań podjętych w sprawie ks. Stanisława. Do sprawy odniósł się również rzecznik archidiecezji katowickiej, pisząc w oświadczeniu, że abp Wiktor Skworc wyraża ogromny żal i ubolewanie z powodu krzywdy wszystkich ofiar. „Nie można wykluczyć, iż bardzo krótki czas, jaki upłynął od promulgacji nowych przepisów, i brak doświadczeń w dziedzinie ich stosowania mogły wpłynąć na podjętą ocenę sprawy, czy wiarygodności oskarżeń”. (obydwa oświadczenia publikujemy TUTAJ).

Podczas spotkania biskupów na Jasnej Górze, abp Skworc zwrócił się natomiast z pisemną prośbą do abp Marka Jędraszewskiego o o podjęcie procedur ustanowionych w motu proprio „Vos estis lux mundi”. Kongregacja ds. Biskupów ma na jego prośbę zbadać, czy w sprawie oskarżonego kapłana został zaniechany obowiązek zgłoszenia sprawy do Kongregacji Nauki Wiary.

Reklama
Reklama

Poniżej publikujemy treść komunikatu:

Komunikat Rzecznika Arcybiskupa Katowickiego

W dniu dzisiejszym tj. 27.08.2020 r. na Jasnej Górze metropolita katowicki abp Wiktor Skworc zwrócił się z pisemną prośbą do abp. Marka Jędraszewskiego metropolity krakowskiego o podjęcie procedur ustanowionych w motu proprio „Vos estis lux mundi” papieża Franciszka w celu wyjaśnienia sprawy księdza Stanisława P.

Reklama
Reklama

Kopie pisma otrzymali nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz biskup tarnowski Andrzej Jeż. O fakcie został poinformowany także delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży abp Wojciech Polak.

Ks. Tomasz Wojtal
Rzecznik Arcybiskupa Katowickiego

Katowice, 27.08.2020 r.

Reklama

ah, archidiecezja katowicka/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę