Nasze projekty

Zakrwawiona chusteczka i różaniec z więziennego siennika. To relikwie na beatyfikację ks. Machy

Ks. Jan Macha zginął w czasie II wojny światowej za pomoc charytatywną. Po kapłanie pozostały jednak pamiątki, które przechowywały jego rodzina i parafia. To m.in. zakrwawiona chusteczka i różaniec z siennika, które zostaną wniesione jako relikwie podczas beatyfikacji kapłana.

fot. biuro prasowe archidiecezji katowickiej

Jak podkreślił w rozmowie z KAI metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, męczeństwo ks. Machy „uświadamia nam niebezpieczeństwa wojny”, ale powinno też „inspirować i wzmacniać działania na rzecz budowania pokoju, szczególnie Polaków i Niemców”.

Ks. Macha został zatrzymany przez gestapo i skazany na śmierć za działalność charytatywną, ponieważ w czasie wojny „praktycznie wszystkie formy społecznego zaangażowania były zakazane”, dlatego „okupant odczytał jako coś niebezpiecznego i szkodzącego”.

W takim stylu życia również osoby młode mogą odkrywać wartość zaangażowania, nawet w ekstremalnie trudnych warunkach. (…) Świadectwo ks. Jana uświadamia młodemu pokoleniu, że są wartości, których nie tylko warto bronić, ale za które warto jest oddać życie – powiedział abp Skworc.

Reklama

ZOBACZ: Aresztowany przez gestapo i skazany na śmierć. Kim był ks. Jan Macha, przyszły błogosławiony?

Pamiątki i relikwie, które zostały po przyszłym błogosławionym

Abp Skworc opowiedział również o pamiątkach po ks. Masze, które przechowywała jego parafia – gdzie znajduje się symboliczny grób kapłana – oraz rodzina.

Zachował się różaniec ks. Jana, który sam zrobił ze sznurków wyciągniętych z siennika i krzyżyk zrobiony z drzazg wydłubanych z pryczy więziennej. Także inne rzeczy przekazane przez Niemców bezpośrednio po wykonaniu wyroku śmierci: piżama i zakrwawiona chusteczka. Ciało męczennika prawdopodobnie spalono w krematorium obozu w Auschwitz – podkreślił.

Reklama

Zakrwawiona chusteczka i różaniec z więziennego siennika to relikwie, które zostaną wniesione podczas uroczystości beatyfikacyjnych w katedrze w Katowicach – jak informowano w październiku podczas konferencji prasowej.

PRZECZYTAJ TEŻ: „Urządźcie cichy zakątek”. Symboliczny grób ks. Machy, którego ciała nigdy nie oddano rodzinie

„Liczę na udział młodzieży”. Jak będzie wyglądała beatyfikacja?

Ks. Macha zostanie ogłoszony błogosławionym w sobotę 20 listopada w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Mszy świętej z obrzędem beatyfikacji będzie przewodniczył kard. Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Reklama

Szczególnie liczę na udział młodzieży, gdyż ks. Macha zginął w wieku zaledwie 28 lat. Był bardzo aktywnym harcerzem, sportowcem i duszpasterzem młodzieży; może być idealnym wzorem dla współczesnych osób młodych, świeckich i duchownych – powiedział Skworc.

Na beatyfikację nie przewidziano specjalnych wejściówek. Do katedry będzie mogło wejść ponad trzy tysiące wiernych, natomiast przed świątynią zostaną rozstawione telebimy.

kh/KAI/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę