„Urządźcie cichy zakątek”. Symboliczny grób ks. Machy, którego ciała nigdy nie oddano rodzinie

W czasie II wojny światowej Niemcy skazali ks. Jana Machę na śmierć poprzez ścięcie, a jego ciała nigdy nie oddano rodzinie. W liście napisanym kilka godzin przed egzekucją kapłan poprosił bliskich o „cichy zakątek" na cmentarzu.

fot. Archidiecezja Katowicka/Facebook, Episkopat News/Twitter

Niespełna dwa tygodnie dzielą nas od beatyfikacji śląskiego kapłana, który zginął w czasie wojny za pomoc potrzebującym. Po przyjęciu święceń i rozpoczęciu posługi w pierwszej parafii, nawiązał współpracę z podziemną organizacją charytatywną za co aresztowało go gestapo.

Ks. Macha został skazany na śmierć poprzez zgilotynowanie 17 lipca 1942 roku, a wyrok został wykonany 3 grudnia 1942 w katowickim więzieniu. Ciała kapłana nigdy nie wydano rodzinie, najprawdopodobniej zostało spalone w obozie koncentracyjnym Auschwitz.

„Urządźcie mi cichy zakątek”. Symboliczny grób przyszłego błogosławionego

W liście napisanym kilka godzin przed egzekucją ks. Macha prosił rodzinę, aby urządziła mu na cmentarzu „cichy zakątek.

Reklama
Reklama

„Pogrzebu mieć nie mogę, ale urządźcie mi na cmentarzu cichy zakątek, żeby od czasu do czasu ktoś o mnie wspomniał i zmówił za mnie „Ojcze nasz”. Umieram z czystym sumieniem. Żyłem krótko, lecz uważam, że cel swój osiągnąłem. Nie rozpaczajcie! Wszystko będzie dobrze. Bez jednego drzewa las lasem zostanie. Bez jednej jaskółki wiosna też zawita, a bez jednego człowieka świat się nie zawali” – napisał kapłan.

Jego prośba została spełniona po latach, kiedy z inicjatywy kolegów rocznikowych w październiku 1951 roku powstał symboliczny grób ks. Machy na starym cmentarzu parafii św. Marii Magdaleny w Chorzowie Starym.

Kapłan będzie nowym błogosławionym Kościoła

28 listopada 2019 roku papież zatwierdził dekret potwierdzający męczeństwo Sługi Bożego ks. Jana Franciszka Machy, kapłana archidiecezji katowickiej.

Reklama
Reklama

Ks. Macha zostanie beatyfikowany w sobotę 20 listopada o godz. 10:00 w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Mszy św. z obrzędem beatyfikacji będzie przewodniczył kardynał Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych.

kh/BP KEP/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę