Postępowanie wobec abp. Skworca. Biskup składa rezygnacje ze stanowisk

Abp Wiktor Skworc składa rezygnację z członkostwa Rady Stałej Episkopatu i przewodniczącego Komisji ds. duszpasterstwa, prosi także o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora – to efekt postępowania, które toczyła Stolica Apostolska wobec duchownego.

fot. Episkopat News/flickr.com

O zakończonym postępowaniu poinformowała archidiecezja krakowska. Sprawa dotyczyła zaniedbań ws. wykorzystywania seksualnego nieletnich przez dwóch duchownych, które miał dokonać abp Wiktor Skworc jeszcze jako biskup tarnowski.

Po zakończeniu postępowania biskup katowicki złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski, złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski i zobowiązał się wesprzeć finansowo z prywatnych środków wydatki diecezji tarnowskiej związane ze sprawami wykorzystania seksualnego.

Poprosił także o wyznaczenie biskupa koadiutora w archidiecezji katowickiej. Biskup koadiutor, podobnie jak biskup pomocniczy, jest nominowany po to, aby pomagać biskupowi diecezjalnemu. Jego funkcja różni się jednak tym, że posiada prawo następstwa, czyli sukcesji, oraz ma specjalne kompetencje. Obejmie diecezję z chwilą sede vacante.

Reklama
Reklama

Abp Skworc pisze list

Z związku z komunikatem abp Skworc zamieścił list na stronach archidiecezji katowickiej opisujący to oświadczenie. „Sytuacje te dotyczyły wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych podległych mojej jurysdykcji. Jak się okazało, w dwóch takich przypadkach doszło do zaniedbań. W związku z tym zwracam się przede wszystkim do skrzywdzonych oraz ich rodzin ze szczerą i pokorną prośbą o przebaczenie. O to samo proszę wspólnotę Kościoła tarnowskiego, któremu przez niespełna 14 lat starałem się służyć na miarę możliwości i sił”.

ag/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę