Nasze projekty

80 tysięcy osób wzięło udział w pielgrzymce mężczyzn do Piekar. To więcej niż rok wcześniej

Wedle szacunkowych danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach w tegorocznej pielgrzymce mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich wzięło udział ok. 80 tys. wiernych. To o 15 tysięcy więcej niż rok wcześniej.

fot. archidiecezja katowicka

W czasie pielgrzymki metropolita katowicki abp Wiktor Skworc poinformował, że z powodu osiągnięcia wieku emerytalnego złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z urzędu. Wyraził nadzieję, że „rychło nowy arcybiskup katowicki, który został już wskazany w osobie arcybiskupa koadiutora Adriana Galbasa, będzie mógł podjąć urząd i pasterską posługę”.

Przyjmijcie mojego następcę w duchu wiary. Módlcie się za niego i wspierajcie. Niech nas prowadzi mocą i światłem Ducha Świętego – prosił.

Tegoroczna Pielgrzymka Stanowa Mężczyzn i Młodzieńców odbyła się pod hasłem „Wierzę w Kościół Chrystusowy”. Jej punktem kulminacyjnym była msza święta, której przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Reklama

W homilii porównał sanktuarium piekarskie do Nazaretu, gdzie przychodzi się do Jezusa, Maryi i Józefa. Przychodzimy do Nazaretu uczyć się życia rodzinnego, po to, by nie brać wszystkiego, co proponuje świat – powiedział. Zwłaszcza wtedy, gdy chrześcijańskie małżeństwo jest czasem uważane za niemodne i przestarzałe, idźmy ze ewangelią małżeństwa i rodziny, przez przykład naszych dobrych i świętych rodzin – mówił.

Co roku mężczyźni i młodzieńcy Górnego Śląska do Sanktuarium Matki Miłości i Sprawiedliwości Społecznej pielgrzymują w ostatnią niedzielę maja. Większość z nich do Piekar udaje się w zorganizowanych grupach z rodzimych parafii, ale wielu pielgrzymuje też indywidualnie. Nie brakuje rowerzystów i tych, którzy do duchowej stolicy archidiecezji docierają komunikacją miejską lub prywatnymi samochodami. Analogiczna pielgrzymka stanowa z udziałem kobiet odbywa się w niedzielę po 15 sierpnia.

kh, KAI/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę