Ochrona dzieci przed wykorzystywaniem. Prymas zapowiada ważną konferencję

Z inicjatywy Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich kolejna konferencja kontynentalna dotyczy Europy Środkowo-Wschodniej, a na jej współorganizatora została wybrana Konferencja Episkopatu Polski. „Mamy nadzieję, że konferencja umożliwi wymianę doświadczeń i zaowocuje wspólnymi działaniami oraz bliższą współpracą Kościołów w naszej części Europy w misji ochrony dzieci i młodzieży” – mówi abp Wojciech Polak, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

źródło: Episkopat.pl

Konferencja Episkopatu Polski. Celem czterodniowego spotkania przedstawicieli Konferencji Episkopatów oraz wyższych przełożonych zgromadzeń zakonnych męskich i zakonów żeńskich z blisko 20 krajów Europy Środkowo-Wschodniej jest wymiana doświadczeń i nawiązanie bliższej współpracy.

Międzynarodowa konferencja, do której przygotowujemy się już od dłuższego czasu, pozwoli zobaczyć, jakie działania prewencyjne są podejmowane w poszczególnych krajach, jakie powołano struktury pomocowe i jakie są wyzwania. Spotkanie przedstawicieli Kościołów Europy Środkowo-Wschodniej – zarówno obrządku łacińskiego, jak i obrządków wschodnich – z pewnością będzie też próbą przyjrzenia się pewnej mentalności postkomunistycznej i jej wpływu na podejście do problemu wykorzystywania małoletnich w Kościele – wyjaśnia abp Wojciech Polak.

Mamy nadzieję, że konferencja umożliwi wymianę doświadczeń i zaowocuje wspólnymi działaniami oraz bliższą współpracą kościołów w naszej części Europy między sobą i z Papieską Komisją ds. Ochrony Małoletnich, która jest głównym organizatorem tego wydarzenia – dodaje Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Reklama
Reklama

W związku z sytuacją pandemii wciąż nie wiadomo, w jakiej formie konferencja ostatecznie się odbędzie. Jeśli będzie to możliwe, uczestnicy spotkają się w Warszawie. Bardzo zależy nam na osobistej formie spotkania, bo przewidziane są nie tylko referaty, ale także prace w grupach językowych i wysłuchanie świadectw skrzywdzonych przez duchownych osób, pochodzących z różnych krajów. Właśnie z tego powodu, chcąc umożliwić spotkanie uczestników, kilkakrotnie przesuwaliśmy termin spotkania – konferencja pierwotnie miała odbyć się rok temu, w maju. Przełożyliśmy ją na jesień, później na wiosnę tego roku – niestety i tym razem warunki nie pozwoliły na zorganizowanie spotkania. Liczymy, że we wrześniu 2021 r. ostatecznie konferencja dojdzie do skutku – zapowiada abp Polak.

Mimo wstępnych przygotowań i ustaleń, z racji na wciąż nieokreśloną formułę spotkania, w chwili obecnej organizatorzy nie podają szczegółów programu konferencji. Gdy sytuacja będzie jasna, wtedy zostaną podane bliższe szczegóły. Do czerwca czekamy na informacje od zaproszonych do udziału w konferencji przedstawicieli z poszczególnych krajów. Z pewnością po tym terminie będziemy mieć więcej informacji – mówi Prymas Polski.

Międzynarodowa konferencja dla przedstawicieli Episkopatów i osób pracujących w ochronie dzieci i młodzieży w Kościołach w krajach Europy Środkowo-Wschodniej to kolejna z zainicjowanych przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich konferencji kontynentalnych lub regionalnych. Ostatnie spotkanie tego typu odbyło się w USA, a wcześniej – krótko przed lockdownem – miała miejsce konferencja w Ameryce Łacińskiej. Organizatorem konferencji jest z jednej strony Papieska Komisja, a z drugiej Konferencja Episkopatu w kraju, w którym wydarzenie ma się odbyć.

Reklama
Reklama

ag/KAI/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę