Nasze projekty

Archidiecezja reaguje ws. Pielgrzymki Kościoła Walczącego. „Prymas nie wydawał zgody”

Archidiecezja gnieźnieńska nie uczestniczy w organizacji planowanej na sobotę 24 maja pielgrzymki środowiska narodowego do Gniezna, ogłaszanej w mediach jako „Pielgrzymka Kościoła Walczącego” – informuje rzecznik archidiecezji gnieźnieńskiej.

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

W komunikacie rzecznik archidiecezji, ks. Remigiusz Malewicz, zwraca też uwagę, że prymas nie wydał zgody na zapowiadaną przez organizatorów celebrację mszy św. w tradycyjnym rycie rzymskim.

„Zgoda taka jest konieczna, gdyż w świetle obowiązujących norm kościelnych do wyłącznej kompetencji biskupa miejsca należy zezwolenie na używanie w diecezji Mszału Rzymskiego z 1962 r. Z kolei do wyłącznej kompetencji Stolicy Apostolskiej należy zgoda na celebrację Mszy św. w tymże rycie poza wcześniej ustanowionymi i zatwierdzonymi kościołami” – czytamy w komunikacie.

ZOBACZ TEŻ: Abp Galbas wyświęci dwunastu nowych księży dla Warszawy. Kim są?

Reklama

Ponadto, archidiecezja podkreśla w komunikacie: „Bazylika Prymasowska jest miejscem otwartym dla każdego, kto szanuje jej sakralny charakter i przestrzega obowiązujących zasad porządkowych. Prywatna modlitwa indywidualnych osób lub grup, dostosowana do rytmu nabożeństw i ruchu turystycznego, powinna być jednak pozbawiona jakichkolwiek elementów politycznych”.

Publikujemy treść komunikatu:

Komunikat w związku z planowaną pielgrzymką środowiska narodowego do Gniezna

Reklama

W związku z planowaną na sobotę 24 maja br. pielgrzymką środowiska narodowego do Gniezna – ogłaszaną w mediach jako „Pielgrzymka Kościoła Walczącego” – informujemy, iż archidiecezja gnieźnieńska nie uczestniczy w jej organizacji.

Zapowiadanej przez organizatorów pielgrzymce ma towarzyszyć Msza św. w tradycyjnym rycie rzymskim (tzw. Msza trydencka). Informujemy, iż Ksiądz Prymas nie wydawał zgody na tę celebrację. Zgoda taka jest konieczna, gdyż w świetle obowiązujących norm kościelnych do wyłącznej kompetencji biskupa miejsca należy zezwolenie na używanie w diecezji Mszału Rzymskiego z 1962 r. Z kolei do wyłącznej kompetencji Stolicy Apostolskiej należy zgoda na celebrację Mszy św. w tymże rycie poza wcześniej ustanowionymi i zatwierdzonymi kościołami.

PRZECZYTAJ TEŻ: Gmina chce kupić dom papieża Leona XIV. Nieruchomość trafiła na licytację

Reklama

W korespondencji z organizatorami wydarzenia Sekretariat Prymasa Polski informował, iż nic nie stoi na przeszkodzie, by tak jak wiele innych grup w Roku Jubileuszowym, pielgrzymi nawiedzili katedrę i w niej się prywatnie pomodlili. Bazylika Prymasowska jest miejscem otwartym dla każdego, kto szanuje jej sakralny charakter i przestrzega obowiązujących zasad porządkowych. Prywatna modlitwa indywidualnych osób lub grup, dostosowana do rytmu nabożeństw i ruchu turystycznego, powinna być jednak pozbawiona jakichkolwiek elementów politycznych.

ks. Remigiusz Malewicz

rzecznik archidiecezji gnieźnieńskiej

KAI, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja