Prymas do formatorów seminaryjnych: potrzeba wrażliwości umożliwiającej skuteczną ochronę dzieci i młodzieży

"Seminarzyści powinni posiąść wrażliwość umożliwiającą skuteczną ochronę dzieci i młodzieży przed wszelkimi formami przemocy i wykorzystania, głównie o charakterze seksualnym” – mówił abp Wojciech Polak do rektorów i wychowawców seminaryjnych kończących 21 stycznia szkolenie w Gnieźnie.

Fot: Episkopat.pl

Metropolita gnieźnieński przewodniczył dziś rano Mszy św. w kaplicy gnieźnieńskiego Centrum Edukacyjno-Formacyjnego, gdzie szkolenie się odbywało. W homilii nawiązał do „Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”, które określa nowe zasady formacji kapłańskiej w Polsce. Jednym z jego jasnych wskazań – jak zauważył Prymas – jest konieczność budzenia i pogłębiania wrażliwości młodych ludzi przygotowujących się do kapłaństwa.

W kształtowaniu tej wrażliwości pierwszorzędne miejsce zajmuje głębsze poznanie samego siebie i dojrzewanie, zwłaszcza sfery uczuciowej i seksualnej, w kierunku budowania i rozwijania dojrzałych, a więc zarówno wolnych, jak i twórczych, relacji osobowych – tłumaczył abp Polak zwracając uwagę na rolę, jaką w tym procesie pełnią osoby odpowiedzialne za formację. Opisując ją – kontynuował – wskazuje się nade wszystko na dojrzałe relacje personalne.

„To osoby uczą więzi, wychowują i prowadzą do Boga”

To osoby uczą więzi, wychowują i prowadzą do Boga. I stąd wymagania: dojrzałości relacyjnej, kompetencji, ducha modlitwy, poświęcenia i miłości, a zarazem radości ze służby Królestwu Bożemu – podkreślił Prymas wskazując dalej na niezbędne w formacji seminaryjnej towarzyszenie wychowankom, rozeznawanie doświadczeń, a także stałe i gruntowne dostosowywanie procesu wychowawczego do ich potrzeb.

Reklama
Reklama

Delegat KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży podziękował też wszystkim obecnym – uczestnikom, organizatorom i prelegentom za zaangażowanie i udział w szkoleniu. Jak mówił, spotkania te służą nie tylko pogłębianiu wiedzy i wymianie doświadczeń, ale także „wzrostowi naszej własnej wrażliwości na kwestię wykorzystania małoletnich”.

Szkolenie trwało od 17 do 21 stycznia. Uczestniczyło w nim około trzydziestu rektorów, ojców duchownych i prefektów seminariów diecezjalnych i zakonnych z całej Polski. Była to już szósta edycja spotkań organizowanych od 2017 roku pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP, Ogólnopolskiej Konferencji Rektorów WSD oraz krakowskiego Centrum Ochrony Dziecka. Zakończoną edycję współfinansowała Fundacja Świętego Józefa KEP.

pa, KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę