Nasze projekty

Abp Skworc do medyków: bardziej niż zazwyczaj narażaliście własne zdrowie i życie

"Dla wielu z Was miniony rok był bardzo trudny, bo wymagał zmierzenia się z kolejnymi falami koronawirusa. Wasza posługa chorym odbywała się w trudnych warunkach, była wykonywana pod presją oczekiwań samych chorych i ich rodzin" - napisał abp Wiktor Skworc do pracowników służby zdrowia.

fot. Mat Napo/Unsplash

Metropolita katowicki skierował specjalne słowo do pracowników służby zdrowia z okazji obchodzonego 18 października święta ich patrona – św. Łukasza.

Jak podkreślił abp Skworc, podczas leczenia ważną rolę odgrywa cały personel medyczny: lekarze, pielęgniarki, pielęgniarze, położne czy diagności laboratoryjni.

„A także często zapomniani, a obecni na pierwszej linii troski o życie chorego ratownicy medyczni” – napisał.

Reklama

Abp Skworc zwrócił uwagę, że w czasie pandemii bardziej doceniliśmy posługę kapelana szpitalnego wśród chorych i personelu.

„Społeczeństwo i Kościół z uznaniem i szacunkiem patrzą na Waszą pracę. Dla wielu z Was miniony rok był bardzo trudny, bo wymagał zmierzenia się z kolejnymi falami koronawirusa” – podkreślił.

„Bardziej niż zazwyczaj narażaliście własne zdrowie i życie”

Jak przypomniał, w tym czasie „posługa chorym odbywała się w trudnych warunkach, była wykonywana pod presją oczekiwań samych chorych i ich rodzin”.

Reklama

„Prowadząc zabiegi, często w wyczerpujących warunkach, sami bardziej niż zazwyczaj narażaliście własne zdrowie i życie. Jednak do końca pozostaliście wierni zarówno składanej przysiędze Hipokratesa, jak również – jako ludzie wierzący – pozostawionemu przez Jezusa testamentowi miłości” – dodał abp Skworc.

Przypomniał, że św. Łukasz, który był z zawodu lekarzem, jako jedyny zawarł w swojej Ewangelii opowieści o miłosiernym samarytaninie, uzdrowieniu dziesięciu trędowatych czy o synu marnotrawnym.

„Istotne jest to, w jaki sposób wypełniasz swoje powołanie!”

„Ten święty patron może nas nauczyć bardziej dogłębnego spojrzenia na świat cierpienia i choroby, a także na samego chorego. Swoją postawą zachęca nas do dostrzegania pośród nadmiaru zadań, obowiązków i pośpiechu drugiego człowieka jako bliźniego” – napisał metropolita katowicki.

Reklama

Zauważył, że św. Łukasz chce, abyśmy próbowali zrozumieć „ból duszy” chorego, wątpliwości i zmagania.

„Pomijając, jaki medyczny zawód wykonujesz, czy jesteś lekarzem, pielęgniarką, opiekunką medyczną, rehabilitantem, salową, farmaceutą czy ratownikiem medycznym – istotne jest to, w jaki sposób wypełniasz swoje powołanie! Czy z sercem i miłością?” – zaakcentował abp Skworc.

kh/archidiecezjakatowicka.pl/Stacja7

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę