fot. Rita Laura/Cathopic

Gdzie na mszę świętą po polsku w czasie wakacji za granicą?

Tunezja, Brazylia czy RPA to tylko niektóre z krajów, gdzie co niedzielę odprawiane są msze święte po polsku. Takich miejsc poza granicami Polski jest niemal 2000, a ich spis jest na wyciągnięcie ręki.

Reklama

Kontynent, kraj i miasto – tyle potrzeba, by dzięki prostej i intuicyjnej wyszukiwarce na stronie www.emigracja.chrystusowcy.pl – znaleźć mszę świętą w kraju, do którego wybieramy się na wakacje. Stworzona przez Instytut Duszpasterstwa Emigracyjnego Zgromadzenia Chrystusowców strona pomoże również w odszukaniu interesującego nas miejsca na interaktywnej mapie widocznej po wyborze kraju. Możemy tam znaleźć także wykaz Polskich Misji Katolickich w poszczególnych krajach świata, wraz z danymi kontaktowymi do duszpasterzy i parafii.

W Rio de Janeiro w parafii pw. Matki Bożej Jasnogórskiej w dzielnicy Flamengo msza święta w języku polskim odprawiana jest w każdą niedzielę o godz. 10:15, ale na życzenie większej grupy polonijnej ksiądz chętnie odprawi mszę również w innym terminie – mówi Family News Service ks. Zdzisław Malczewski SChr, rektor Polskiej Misji Katolickiej w Brazylii.

„Jestem zafascynowany polskością tych ludzi”

W Brazylii pracuję 43 lata i jestem coraz bardziej zafascynowany polskością tych ludzi. Fenomenu Polonii samym intelektem nie można zrozumieć. Potrzebne są razem intelekt i serce – mówi ks. Zdzisław Malczewski SChr.

Reklama

Jak zaznacza ks. Malczewski, chrystusowiec, Polonię brazylijską tworzy ok. 2 mln osób, co stanowi ok. 1 proc. społeczeństwa brazylijskiego. Mimo iż większość uczestników polonijnych mszy w Porto Alegre nie mówi po polsku, pieśni śpiewają w języku polskim. Mamy w Brazylii ósme pokolenie, które ma serdeczny związek z Polską. Czasami jak idę do urzędu i wymawiam swoje imię widzę zadowolenie na twarzy rozmówcy, który z radością przyznaje się do polskich korzeni – opowiada z satysfakcją rektor brazylijskiej PMK.

W brazylijskiej Kurytybie istnieje katedra polonijna na miejscowym uniwersytecie federalnym, który jest najstarszym w Brazylii. W tym roku Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II podpisał porozumienie o współpracy z Uniwersytetem Katolickim w Porto Alegre. W stanie Rio Grande do Sul w szkołach publicznych język polski może być nauczany jako drugi język.

Na wakacjach za granicą warto poznawać nie tylko kulturę, sztukę, przyrodę czy kuchnię konkretnego kraju, do którego się udajemy, ale również poszukać informacji o polskich zakątkach. Spotkania z Polonią mogą sprawić, że poznamy nie tylko wspaniałych ludzi, ale i oni mogą nam pokazać miejsca znane tylko lokalnym mieszkańcom, miejsca, których nie ma w dostępnych przewodnikach.

Reklama

Gdzie na mszę świętą po polsku? Wyszukiwarki

Oto gdzie szukać informacji na temat mszy świętych po polsku oraz tych dotyczących polskich duszpasterstw poza granicami naszego kraju. Mimo iż trzeba pamiętać, że nawet najdokładniejsze wyszukiwarki nie zawsze zawierają aktualne informacje, niemniej jednak mogą okazać się bardzo pomocne:

kh, Family News Service/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę