Nasze projekty

Czy ewangelicy wierzą w anioły?

– Wierzymy w anioły, bo mówi o nich Biblia, dziękujemy za nich Panu Bogu, prosimy Go o pomoc aniołów, ale nie zwracamy się do nich bezpośrednio – mówi ks. Adam Podżorski, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Skoczowie w rozmowie z Anną Druś.

Reklama

Czy ewangelicy wierzą w anioły?

Kościół ewangelicki stara się wszystkich źródeł swojej wiary szukać w Biblii, wszystko opierać o to, jak Pismo Święte daną rzecz przedstawia. A ponieważ Biblia mówi o istnieniu aniołów – istotach duchowych służących Bogu i przez Niego posyłanych do różnych zadań – my również w nich wierzymy. Wierzymy, że aniołowie mają różne funkcje: ochraniają ludzi, niosą poselstwo, czasem według Biblii dają się oglądać pod ludzką postacią, występują przy ważnych wydarzeniach historii zbawienia, na przykład przy zwiastowaniu czy narodzeniu Jezusa, dają się widzieć po Jego Zmartwychwstaniu, ale przede wszystkim ich naczelną cechą jest to, że wiernie służą Bogu.

Reklama

Możliwa jest modlitwa na przykład do własnego anioła stróża?

Nie zalecamy modlitwy do aniołów, bo według naszej wiary jedynym adresatem modlitw powinien być Trójjedyny Bóg. Można Go prosić o posłanie anioła do pomocy, można Mu dziękować za aniołów i ich służbę, ale do nich bezpośrednio nie powinniśmy się zwracać. Nie uznajemy również tego, o czym czasem słyszymy w Kościele Katolickim, żeby pytać Pana Boga o imię swojego anioła. Możemy bowiem mówić tylko o dwóch imionach aniołów, tych które znamy z Pisma św.: archanioła Gabriela i archanioła Michała. Reszta aniołów występująca w Biblii jest nieznana z imienia.

Reklama

A archanioł Rafał z księgi Tobiasza?

Księga Tobiasza, jako starotestamentalny apokryf, w Kościele katolickim zwana deuterokanoniczną, nie zalicza się do kanonu Pisma św. uznawanego przez Kościół ewangelicki. Powstała bardzo późno, w czasach gdy rzeczywiście w judaizmie rozwijała się nauka o aniołach, ale my do Kanonu jej nie zaliczamy.

Reklama

Czy w Kościele ewangelickim rozwijała się jakoś nauka o aniołach? Ich temat był przez teologów rozpatrywany?

Na pewno był, ponieważ pojawiają się w Biblii, ale nie był to temat najważniejszy. Trudno też powiedzieć by powstała na ich temat osobna dziedzina wiedzy.

A w codziennej wierze, którą podczas spotkań modlitewnych dzielą się ewangelicy, pojawia się temat aniołów?

Oczywiście, zdarza się czasem, że ktoś dziękuje Panu Bogu za posłanie Jego anioła do pomocy, za jakieś nadzwyczajne ingerencje istot duchowych, ale również nie jest to główny temat, którym się dzielimy.

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę