Nasze projekty
Reklama

Bł. Siostra Dulce – najbardziej podziwiana kobieta w historii Brazylii

Najbardziej podziwiana kobieta w historii Brazylii całkowicie samodzielnie stworzyła największy ośrodek pomocy ubogim w tym kraju. Nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. 13 października bł. Irmã Dulce - zwana Siostrą Dulce - zostanie ogłoszona przez papieża świętą Kościoła katolickiego.

Irmã Dulce przyszła na świat  26 maja 1914 w Salvadorze w Brazylii w dobrze sytuowanej rodzinie. Właściwe nazywała się Maria Rita do Sousa Brito Lopes Pontes. Kiedy miała trzynaście lat, ciocia zabrała ją w podróż do biednej części miasta. Widok nędzy i nędzy, które tam spotkała, wywarł głębokie wrażenie na tej młodej dziewczynie, pochodzącej z wyższej klasy średniej Brazylii.

Zaczęła opiekować się bezdomnymi i żebrakami w swoim sąsiedztwie, bezpłatnie ich strzygąc czy i lecząc ich rany. Równocześnie coraz częściej zaczęła napominać o powołaniu zakonnym, które odczuwała. Nie zgadzał się jednak na to jej ojciec, któremu wymarzyła się córka – nauczycielka. Zmienił jednak zdanie gdy Irma poprosiła go o zgodę na zakon zaraz po zdanej maturze. Miała wówczas 18 lat. 

Irma od razu zdecydowała się iść za głosem powołania i wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej w klasztorze Matki Bożej z Karmelu w Sergipe. Rok później otrzymała habit tego Zgromadzenia oraz zakonne imię Dulce, na pamiątkę po swojej zmarłej matce.

Reklama

Od razu oddała się pracy wśród najuboższych, najpierw pracując wśród ubogich w Alagados i Itapagipe. Aby móc pomagać bezdomnym zaczęła nielegalnie zajmować opuszczone domy dzielnicy Ilha dos Ratos (zwanej Wyspą Szczurów), samodzielnie szukając dla nich pożywienia, lekarstw czy opieki medycznej. Niestety sąsiadom przeszkadzało towarzystwo jej ubogich i zostali stamtąd eksmitowani. Po dalszej tułaczce s. Dulce poprosiła Matkę Przełożoną swojego zgromadzenia, czy nie znalazłoby się jakieś miejsce dla jej ubogich przy klasztorze w Salwadorze, sugerując, że mogłaby to być nawet farma kurczaków, którą prowadziły siostry. Przełożona się zgodziła. I tak powstały improwizowany dom dla ubogich dał początek szpitalowi Santo Antonio, centrum kompleksu medycznego, społecznego i edukacyjnego, który nadal otwiera drzwi dla biednych w Bahia i całej Brazylii.

ad/Stacja7

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja