5 powodów, dla których warto przeczytać Straszną książkę
Jeśli widziałeś Straszne Rekolekcje, być może zastanawiasz się, czy sięgnąć po Straszną książkę. Oto pięć powodów, dla których warto to zrobić.
1. Czytasz ojca Adama Szustaka
Nie stracisz czasu wracając do tego, co w Strasznych Rekolekcjach powiedział ojciec Adam Szustak. Tym bardziej, że w Strasznej książce nie chodzi o błahą fascynację tajemniczymi symbolami z Biblii. – Mocno wierzę, że Słowo Boże jest żywe i aktualne, a co za tym idzie, wszystkie prorocze wizje przedstawione na kartach Starego i Nowego Testamentu są bardzo konkretnie skierowane do każdego z nas. Chodzi o to, że nasze serca są zagubione, poplątane, a Pan Bóg swoim Słowem potrafi wszystko wytłumaczyć. Każdą wizję ujął w znaki i symbole, by mogły pasować do każdego człowieka w każdym czasie. O tym właśnie będzie Straszna książka – pisze we wstępie do książki o. Szustak.
2. Sięgasz do źródeł z ks. Marcinem Kowalskim
O księdzu Marcinie Kowalskim o. Szustak mówi bez ogródek: to jeden z lepszych polskich biblistów. Ksiądz Marcin pod koniec każdego rozdziału sięga do źródeł, zaprasza do egzegezy, szuka ukrytych znaczeń.
Tak opisuje drzewo życia z Księgi Rodzaju: – Może być ono symbolem życiodajnej obecności samego Boga. On jest centrum ogrodu, wszechświata, ludzkiego życia, z Niego wszystko czerpie swoje życiowe soki. Drzewo w tradycji biblijnej często wiązane bywa z Bożą obecnością. Wiecznie zielone drzewo jest symbolem człowieka, który zapuścił swoje korzenie głęboko w Bogu (Jr 17, 8), nad wodami, które symbolizują Jego Słowo (Ps 1, 3).
Przeczytaj również
3. Rozważasz Słowo Boże
Słowo Boże jest sednem Strasznej książki. Każdy rozdział poprzedzony jest obszernym cytatem z Pisma Świętego. To zaproszenie do samodzielnej medytacji nad Słowem i poszukaniem odpowiedzi na pytanie: co Bóg chce do mnie powiedzieć?
4. Zachwycisz się malarstwem
Objawienia, symbole i wizje prorockie mówią do nas językiem barw, kształtów i obrazów. W Strasznej książce znajdziesz kilkadziesiąt reprodukcji malarskich i współczesnych grafik. Wśród nich William Blake, Peter Breughel, Rembrandt, Vincent Van Gogh, Gustaw Klimt i Paul Gauguin.
5. Nawrócisz się!
Sięgając po Straszną książkę realizuj cel nadrzędny, jakim jest wezwanie do nawrócenia. – Kiedy będziesz czytał drugą część Strasznej książki, spróbuj jeszcze zadać sobie pytanie: gdzie sam potrzebujesz nawrócenia? W którym fragmencie swojego życia? Zlokalizuj centralnie, jaki jest dla Ciebie pierwszy punkt do nawrócenia. Gdybyś dzisiaj spotkał Jezusa i On by powiedział: „Nawróć się!”, co byś zmienił? Co słyszysz, kiedy Jezus mówi „odejdź od zła”? Porzuć grzechy! – pisze ojciec Adam Szustak.