Nasze projekty
Roman Zając

Sto czterdzieści cztery tysiące

Symboliczna liczba ludzi zbawionych ze wszystkich pokoleń Izraela, którzy są opieczętowani (Ap 7, 4), mają imię Baranka i imię Jego Ojca wypisane na czołach (Ap 14, 1) oraz śpiewają przed Tronem Boga pieśń, której tylko oni, jako wykupieni z Ziemi, mogli się nauczyć (Ap 14, 3)

Reklama

Wzmianka, że zostali zapieczętowani oznacza, że posiadają szczególną ochronę Bożą przed boskim sądem i tego co uczyni Antychryst, realizując swoje działania w okresie wielkiego prześladowania (zob. Ap 6, 17).

Teraz będzie trochę matematyki. 144000 to inaczej 12 x 12 przemnożone przez dziesiątkę do trzeciej potęgi. 12 symbolizuje w Biblii lud Boży. Przemnożona przez siebie dwunastka (12 x 12 = 144) odnosi się do królestwa Bożego. Z kolei dziesiątka to liczba zamykająca pewną całość. Podniesiona do trzeciej potęgi jest liczbą pełni Bożej przez aluzję do trzech Osób Boga. Nawiązuje ona też do sześciennego kształtu Miejsca Najświętszego w świątyni Bożej oraz do kształtu Miasta Bożego (Ap 21, 16). Liczba tysiąc (10x10x10) odnosi się w Biblii do mieszkańców królestwa Bożego (Dn 7, 10) i do wielkości oddziału w armii izraelskiej (Wj 18, 21). Przemnożenie dwunastek i dziesiątek wydaje się podkreślać, że wśród zbawionych nie zabraknie nikogo spośród ludu Bożego.

Reklama
Reklama

Świadkowie Jehowy traktują jednak tę liczbę jak najbardziej dosłownie i uważają, że tylko tyle osób (ni mniej ni więcej) dostanie się do zarządu w Niebie, a reszta będzie musiała zadowolić się mieszkaniem na Ziemi.

Reklama
Reklama

Poznaj więcej apokaliptycznych symboli:

banner-apokalipsa

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite