Wiara w czasie epidemii. Piątek, 24 kwietnia [RELACJA LIVE]
Na koronawirusa choruje jeden z polskich biskupów, za to papież - z okazji swoich imienin - rozdawał szpitalom respiratory. Śledzimy wydarzenia na bieżąco i zapraszamy na kolejny dzień naszej relacji na żywo.
Polub nas na Facebooku!
♦ One mają zamknięcie na co dzień. Siostry klauzurowe radzą jak przetrwać kwarantannę
♦ Policzyliśmy, ile osób może od 20 kwietnia wejść do najbardziej znanych i czczonych miejsc kultu w Polsce. Zobacz pełną listę z danymi >>
♦ Z powodu pandemii Ojciec Święty przesunął daty ŚDM w Lizbonie,ŚSR w Rzymie >> oraz Kongres Eucharystyczny zaplanowany na wrzesień tego roku
♦ Kto i kiedy musi zakrywać usta i nos w kościele? Wyjaśniamy na infografice
♦ W życiu wszystko jest po coś – napisał na Facebooku Jędrzej Majka, wyleczony z koronawirusa. Opisujemy jego historię >>
Redakcja relacji: Anna Druś, Karolina Hołownia, Otylia Sałek
– Najgorsze zdaje się już być za nami, ale do tego, by się podnieść potrzebujemy wspólnoty – mówi Radiu Watykańskiemu o. Marco Bergamelli, franciszkanin pracujący w Bergamo. Podkreśla, że bez wspólnoty trudno się podnieść, dlatego Kościół jest przy cierpiących i niesie im nadzieję, a zarazem konkretnie pomaga na nowo rozpocząć życie. czytaj więcej <
KAI, kh
Parafianie z Jaczowa k. Głogowa (diec. zielonogórsko-gorzowska) uszyli maseczki, a następnie rozprowadzili je wśród mieszkańców, a zebrane środki wyślą siostrom boromeuszkom do Senegalu. W Velingarze zakonnice prowadzą szpital dla niedożywionych dzieci.
Parafianie podkreślają, że w czasie pandemii wszyscy znaleźli się w trudnej sytuacji, ale są miejsca, gdzie walka toczy się podwójnie. – Nasza parafia od wielu lat wspiera szpital w Velingarze, więc szczególnie w tym czasie czujemy potrzebę jedności i pomocy. Ze względu na obowiązek noszenia maseczek, wpadliśmy na pomysł, aby uszyć maseczki z senegalskiego materiału. Każdy chętny mógł zaopatrzyć się w maseczki, wpłacając dobrowolną ofiarę – wyjaśnia Hubert Kasprzak, parafianin.
W ciągu kilku dni dwie parafianki uszyły 180 maseczek, które rozeszły się tak szybko, że planowana jest powtórka akcji. Ze sprzedaży udało się zebrać ponad 3 tys. złotych a dodając pieniądze z już trwającej zbiórki do Senegalu przesłane zostanie prawie 8 tys. złotych.
KAI, os
O sytuacji ośrodka pomocy społecznej i hospicjum prowadzonego w Warszawie przez Caritas już pisaliśmy. Apele o pomoc spotkały się z odzewem. Pomaga m.in. właścicielka sąsiedniej kawiarni, o czym donosi dziś Policja.
Nie przyjmuje gości ale chce pomagać. Właścicielka staromiejskiej kawiarenki przygotowuje pyszną kawę i herbatę dla pracowników i podopiecznych miejscowego hospicjum prowadzonego przez Caritas. Robi to sama, więc policjanci wspierają ją dostarczając gorące napoje na miejsce. pic.twitter.com/Xdtjsmre0H
— Policja Warszawa (@Policja_KSP) April 24, 2020
Powoli poprawia się sytuacja we włoskim epicentrum pandemii. Zmniejsza się liczba zmarłych i hospitalizowanych z powodu koronawirusa. Pogłębia się jednak kryzys gospodarczy, który mocno uderza w rodziny. Dlatego też diecezja Bergamo utworzyła własną „tarczę antykryzysową”. Na jej finansowanie zdobyła dotąd 5 mln euro i zamierza dalej zbierać środki.
Projekt nazwany “Zacznijmy na nowo razem” ma pomóc rodzinom dotkniętym kryzysem pokryć wydatki, które najboleśniej ciążą na domowym budżecie, takie jak opłaty za czynsz, światło i gaz, a także wydatki związane z nauką dzieci oraz lekarstwa dla ludzi starszych i chorych.
„Ludzie potrzebują pomocy materialnej, ale także wsparcia psychologicznego i umocnienia duchowego. Każda rodzina tu kogoś straciła. Trudno nam będzie zapomnieć widok konwoju wojskowych ciężarówek wywożących trumny naszych bliskich do krematoriów i to, że rodziny nie mogły się z nimi pożegnać, ani być na pogrzebie” – mówi Radiu Watykańskiemu o. Marco Bergamelli z miejscowej Caritas.
KAI/ad
Hiszpańska zakonnica s. María Trinidad Prado przeżyła zakażenie wirusem COVID-19 i po trzech tygodniach leczenie opuściła klinikę uniwersytecką w Lugo na północy Hiszpanii.
Egzaminy maturalne rozpoczną się 8 czerwca. W dniach 16-18 czerwca zostanie przeprowadzony egzamin ósmoklasisty – poinformował Dariusz Piontkowski, minister edukacji narodowej.
Minister @D_Piontkowski w #KPRM: Egzamin maturalny się odbędzie, podobnie egzamin ósmoklasisty. Wyznaczyliśmy daty dość odlegle i bezpieczne. #Matura2020 rozpocznie się 8 czerwca. Ze względu na sytuację epidemiologiczną nie będzie części ustnej. Będą to tylko egzmiany pisemne.
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 24, 2020
72 palety z produktami spożywczymi od @NestlePolska trafią do #seniorów, #bezdomnych i #dzieci korzystających z pomocy Caritas indywidualnie lub będących pod opieką kilkudziesięciu placówek Caritas różnego typu w 5 diecezjach. Dziękujemy! #PomocDlaSeniorahttps://t.co/mOXFE6WYKh
— Caritas Polska (@CaritasPolska) April 24, 2020
– DPS Bochnia jest takim miejscem gdzie Pan Jezus przechadza się pomiędzy ludźmi. Oni mówią o wiele piękniej i prawdziwiej o Panu Bogu niż my na katechezie. Potrafią okazywać wdzięczność za najmniejszą rzecz, którą robimy dla nich. My czasami zmagamy się o jakieś kolejne stopnie życia duchowego a tu wystarczy prostota, serdeczność, obecność – mówi Julietta Homa OP, pracująca w bocheńskim DPS-ie, w rozmowie z Pawłem Kęską.
Przeczytaj cały >wywiad
Mamy 248 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (89), wielkopolskiego (68), zachodniopomorskiego (30), opolskiego (11), małopolskiego (10), kujawsko-pomorskiego (10), pomorskiego (9), dolnośląskiego (9), lubelskiego (6),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 24, 2020
Z pomocą darczyńców Fundacja Małych Stópek w ciągu 3 tygodni zebrała środki potrzebne na zakup czterech respiratorów. Sprzęt ratujący życie zastał przekazany Samodzielnemu Publicznemu Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu w Szczecinie.
– Akcję prowadzimy nadal i dziękujemy za każdą złotówkę. Bo w dobie pandemii musimy stanąć w obronie życia dorosłego człowieka, będącego w chorobie bezradnym jak każde nienarodzone maleństwo, które do tej pory w ramach naszej działalności ratowaliśmy. Jeśli się uda zakupimy piąty respirator, a jeśli nie zebrane środki zostaną przekazane do szpitali na cele medyczne – mówi ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes fundacji.
KAI
– Tego jeszcze nie było, żebyśmy my, mniszki klauzurowe, stały się nagle ekspertami, pytanymi przez świeckich, jak żyć – mówi s. Małgorzata Borkowska OSB, mniszka klauzurowa dając rady wszystkim zamkniętym w kwarantannie lub odosobnieniu jak przetrwać to nagłe zamknięcie.
Kilka sióstr serafitek z Oświęcimia przyjechało pomóc w opiece nad podopiecznymi Śląskiego Centrum Opieki Długoterminowej w Czernichowie. W placówce u ponad 20 pensjonariuszy wykryto zarażenie koronawirusem.
Koordynator Zintegrowanej Służby Ratowniczej Dawid Burzacki poinformował, że wszystkie siostry zostały wyposażone w ubrania ochronne i przeszkolone z zakresu stosowania środków ochrony indywidualnej. – Zakonnice zostały skierowane w miejsca, gdzie pomoc ich będzie najbardziej potrzebna. Jedna z sióstr jest pielęgniarką, więc została oddelegowana do pomocy personelowi medycznemu ośrodka. Pozostałe będą pomagać w realizacji bieżących zadań związanych z opieką nad pensjonariuszami – wyjaśnił.
Klasztor sióstr serafitek w Oświęcimiu to dom macierzysty zgromadzenia założonego przez bł. Małgorzatę Łucję Szewczyk, która zapoczątkowała działalność prowadzonego przez siostry oświęcimskiego „domu ubogich” jeszcze pod koniec XIX wieku. Szczególnym charyzmatem serafitek jest praca wśród ubogich, starszych, chorych i niepełnosprawnych dzieci.
KAI
W minioną niedzielę policja chciała przerwać mszę w jednym z paryskich kościołów. Arcybiskup Paryża w ostrych słowach skrytykował ich zachowanie, apelując o zdrowy rozsądek.
W Prato, w Toskanii, pięciu lekarzy posługuje wśród pacjentów zakażonych koronawirusem jako nadzwyczajni szafarze Najświętszego Sakramentu. Upoważnił ich do tego miejscowy biskup. Lekarze rozdają Komunię, a u pacjentów na intensywnej terapii, którzy nie mogą przyjmować pokarmów, prowadzą krótką modlitwę w obecności Najświętszego Sakramentu.
Choć z powodu światowej pandemii koronawirusa polscy misjonarze dostali propozycję szybkich powrotów do kraju – wielu z nich z niej zrezygnowało, by nie porzucać swoich wiernych. O obecnych doświadczeniach opowiadają misjonarze ze Zgromadzenia Księży Marianów.
Włoscy biskupi prowadzą z rządem intensywne rozmowy mające ustalić warunki, na jakich będzie przywracane życie sakramentalne z udziałem wiernych. Chcą, żeby od maja możliwe znów były śluby, chrzty czy pogrzeby – z zachowaniem środków bezpieczeństwa.
Papież Franciszek wspólnie z Papieskim Komitetem ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych i Episkopatem Węgier postanowił przełożyć zaplanowany na wrzesień Kongres Eucharystyczny na 2021 r. – podaje biuro prasowe Watykanu.
Caritas zielonogórsko-gorzowska podsumowała zbiórkę #WdzięczniMedykom na terenie diecezji. Udało się zebrać dokładnie 122 tys. 868 złotych 10 groszy. Zebrana kwota została podzielona między cztery szpitale: Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze, Lubuski Szpital Specjalistyczny Pulmonologiczno-Kardiologiczny w Torzymiu Sp. z o.o., 105. Kresowy Szpital Wojskowy z Przychodnią filia Żagań i Jednoimienny Szpital Zakaźny w Gorzowie Wlkp. Zebrana kwota została podzielono równo na cztery placówki.
KAI
Trwa #PomocDlaSeniora 💪
W roli głównej – nasi niezawodni Wolontariusze. Parafialne Zespoły Caritas odbierają paczki żywnościowe – i przekazują je dalej, Seniorom wśród sąsiadów 👵👴#CaritasPolska #CaritasOnCovid19 @CaritasPolska pic.twitter.com/5qdwHz1F23— Caritas Białystok (@CaritasBialy) April 23, 2020
Siostry Nazaretanki CSFN, które pracują w Kurii @Diecezja_Kalisz, włączyły się w akcję @RodzinaKalisz szycia maseczek dla najbardziej potrzebujących.
Dziękujemy siostrom za ich piękne świadectwo i zaangażowanie. #koronawirus #dobrowraca pic.twitter.com/niXzUuon99
— Radio Rodzina Diecezji Kaliskiej (@RodzinaKalisz) April 23, 2020
Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią o 177 nowych przypadkach oraz 9 kolejnych zmarłych na COVID-19 osobach.
(1/3) Mamy 177 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: wielkopolskiego (65), dolnośląskiego (29), śląskiego (21), małopolskiego (15), zachodniopomorskiego (14), pomorskiego (12), kujawsko-pomorskiego (8), opolskiego (6), lubelskiego (4),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 23, 2020
Jeden z najbardziej znanych filantropów Pakistanu, Faisal Edhi, jest zakażony wirusem Covid-19. Kierowana przez niego fundacja „Edhi” jest jedną z największych na świecie organizacji charytatywnych. Azjatycka agencja prasowa Ucanews poinformowała, że u Faisala Edhiego zdiagnozowano koronawirusa w kilka dni po tym, jak przekazał on premierowi Imranowi Khanowi kwotę 56 tys. euro na fundusz pomocy w walce z Covid-19.
Fundacja Edhi w Pakistanie utrzymuje sierocińce, szpitale, ambulatoria, ośrodki opieki medycznej dla kobiet ciężarnych oraz wiele innych projektów. Co pewien czas fundację atakują działacze islamscy za to, że przyjmuje także chrześcijan i hindusów.
KAI/ad
W związku z trudną sytuacją wielu placówek zdrowia z powodu pandemii COVID-19 werbiści również postanowili zorganizować niewielką pomoc. Dlatego Powiatowemu Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Ostródzie przekazane zostało prawie 300 l środków do dezynfekcji. https://t.co/Pe0radC0uD pic.twitter.com/68MikJqr92
— Misjonarze Werbiści (@werbisci) April 23, 2020
Zamiast przyjmować prezenty – on je rozdaje. W tym roku papieski prezent z okazji własnych imienin (Jorge to inaczej Jerzy, wspominany w liturgii 23 kwietnia) pojedzie do 3 krajów, najbardziej dotkniętych koronawirusem w Europie. Respiratory i produkty ochrony dla lekarzy otrzyma szpital w Rumunii, Hiszpanii i Włoszech.
📊 Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/fa7TvikOgb
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 23, 2020
Bp Paweł Cieślik, biskup senior diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, trafił do szpitala z powodu zakażenia koronawirusem.
W ramach akcji zainicjowanej przez Katolicki Uniwersytet Lubelski, po 9 dniach zbiórki, dzięki niezwykłej ofiarności darczyńców udało się zebrać ponad 100000 zł na zakup ambulansu, niezbędnego do sprawnego funkcjonowania Oddziału Chorób Zakaźnych Dziecięcych, na którym hospitalizowani są najmłodsi pacjenci z koronawirusem.
Samochód zostanie jutro przekazany Szpitalowi. Będzie służył między innymi do przewozu dzieci chorych na choroby wywołane przez COVID-19 oraz znajdujących się na obserwacji na Oddziale Chorób Zakaźnych Dziecięcych, do transportu materiałów biologicznych do testów na COVID-19 oraz do obsługi przez szpital Izolatorium Dziecięcego.
ad, mat. pras.
Opanowanie epidemii jest jeszcze odległe, co wiąże się m.in. z tym, że kościoły i miejsca modlitwy pozostaną wciąż zamknięte dla wiernych – usłyszeli wczoraj od prezydenta Francji zaproszeni przez niego na spotkanie zwierzchnicy religijni, w tym przewodniczący tamtejszego Episkopatu.
“Dowiedzieliśmy się przede wszystkim, że epidemia jest daleka od opanowania” – relacjonuje obecny na spotkaniu abp de Moulins-Beaufort. Co się z tym wiąże, świątynie nie zostaną otwarte 11 maja, do kiedy obowiązują obecne przepisy. Kolejne zarządzenia mają zostać podane przez prezydenta na początku lub w połowie czerwca, po szczegółowych analizach. “Powrót z izolacji będzie bardzo stopniowy, wiele rzeczy nie będzie możliwych tego lata. Wielką troską wyrażoną przez prezydenta jest przemieszczanie się populacji z północy na południe, ze wschodu na zachód i vice versa” – mówił arcybiskup.
KAI
Grupą wiekową najbardziej skłonną do refleksji nad sensem życia w obliczu pandemii nie są seniorzy ale osoby najmłodsze – dowodzą badania przeprowadzone na zlecenie portalu Onet.
Włoska Agencja Ochrony Cywilnej podała najnowsze dane dotyczące sytuacji epidemicznej w kraju. W ciągu doby przybyło 3370 nowych infekcji i w tym czasie 437 osób zmarło po zarażeniu koronawirusem.
Protezione civile: 3.370 nuovi contagi, 437 decessi da ieri #coronavirus pic.twitter.com/Y7rNwfF0EN
— Rainews (@RaiNews) April 22, 2020
Najnowsze dane od Ministerstwa Zdrowia.
Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi obecnie 10 tysięcy 169 osób.
Liczba śmiertelnych ofiar COVID-19 to już 426
(1/3) Mamy 135 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (39), śląskiego (34), łódzkiego (15), opolskiego (8), małopolskiego (8), dolnośląskiego (8), podkarpackiego (5), świętokrzyskiego (5), zachodniopomorskiego (4), pomorskiego (4),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 22, 2020
Od 4 maja zacznie się stopniowe wznawianie działalności Stolicy Apostolskiej, przy jednoczesnym zachowaniu środków ostrożności w zakresie ochrony zdrowia – poinformowało w komunikacie watykańskie Biuro Prasowe. czytaj więcej >
Mimo pandemii i braku możliwości zorganizowania pierwszych komunii tak jak kiedyś nie zostały one przeniesione na jesień. Abp Grzegorz Ryś zachęcił, aby w parafiach archidiecezji łódzkiej na każdej Mszy jedno dziecko przystępowało do pierwszej komunii. czytaj więcej >
KAI
„Postarajmy się umiłować i docenić wspaniały dar ziemi, naszego wspólnego domu, oraz zadbać o wszystkich członków rodziny ludzkiej” – mówił dziś w czasie audiencji generalnej Ojciec Święty, nawiązując do obchodzonego po raz 50. Światowego Dnia Ziemi. czytaj więcej >
KAI
📊 Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/DH1vtxVe6t
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 22, 2020
Chór i orkiestra z sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie zaśpiewało w okienkach na YouTube pieśń “Jezu ufam Tobie” w wersji, której większość z nas nigdy nie słyszała.
Autorem muzyki do tej wersji znanego wezwania do Jezusa Miłosiernego jest Mateusz Banasiuk – muzyk, kompozotor i dyrygent związany obecnie z sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie.
Trzy dni wcześniej liczba zmarłych kapłanów wynosiła 53. Duchowni zarażeni koronawirusem są w większości spośród 70 hiszpańskich diecezji.
Hiszpania jest najbardziej dotkniętym pandemią państwem Europy i drugim na świecie, po Stanach Zjednoczonych. 20 kwietnia odnotowano w tym kraju 195 944 zakażonych i 20 453 zmarłych. Wyzdrowiało 77 357 osób.
KAI
#Tatry
Od 21 kwietnia obszar #TPN zostaje częściowo udostępniony dla ruchu turystycznego. Możliwe jest wejście do dolin reglowych: Doliny Białego, Doliny Strążyskiej, Doliny za Bramką, Ku Dziurze. https://t.co/PZYVXvqCXy pic.twitter.com/dhEhIrbYKu— TPN (@Tatrzanski_PN) April 21, 2020
Podopieczni i pracownicy Wrocławskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta potrzebują pilnej pomocy. Trwa zbiórka #bratwpotrzebie, której celem jest uzbieranie 50 tys. zł na jedzenie, leki i środki higieniczne dla 700 podopiecznych.
Jak informują organizatorzy zbiórki, życie w placówkach Wrocławskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta uległo zmianie, której nikt nie planował. „Do tej pory robiliśmy wszystko, aby mobilizować naszych mieszkańców do aktywnego uczestnictwa w życiu zawodowym i społecznym. Dziś musimy powstrzymywać ich od wszelkiej aktywności, zachęcać to pozostawania w placówkach, co ma na celu zapewnienie im bezpieczeństwa. Staramy się ze wszystkich sił, aby nasze placówki były w tym czasie dla podopiecznych naprawdę bezpiecznym schronieniem” – piszą na stronie prowadzonej kwesty www.zrzutka.pl/6bxjae.
Koło prowadzi noclegownię i ogrzewalnię dla osób bezdomnych, które w ciągu dnia podejmują próby zarabiania na swoje utrzymanie. Teraz działalność obu miejsc została – pomimo ciepłej pogody – przedłużona, tak by podopieczni mieli nadal gdzie się schronić.
KAI, ad
“Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej i Rocznicy Pierwszej Komunii Świętej należy organizować w miesiącach powakacyjnych” – napisał w dekrecie biskup kielecki Jan Piotrowski.Termin uroczystości ma zostać ustalony przez księży proboszczów w porozumieniu z rodzicami.
KAI
Jest w tym okresie wiele milczenia. Można nawet usłyszeć milczenie. Niech to milczenie, będące pewną nowością w naszych nawykach, nauczy nas słuchania. Sprawi, abyśmy wzrastali w zdolności słuchania. Módlmy się w tej intencji
prosił dziś rano Ojciec Święty. Czytaj więcej>>
(1/3) Mamy 144 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (53), dolnośląskiego (22), wielkopolskiego (18), lubelskiego (14), kujawsko-pomorskiego (12), małopolskiego (5), opolskiego (4), pomorskiego (4), podlaskiego (4),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 21, 2020
Ks. Grzegorz Strzelczyk, proboszcz parafii św. Maksymiliana w Tychach ma pomysł, który może przyjąć się w całej Polsce. Proponuje, aby wierni po modlitwie w ławce kościelnej zostawiali na tej ławce karteczkę “proszę zdezynfekować”. Dzięki temu zarówno nowi wierni będą strzeżeni przed wirusami, jak i parafia będzie wiedziała, gdzie należy miejsce zdezynfekować.
(1/3) Mamy 140 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (38), łódzkiego (22), śląskiego (18), wielkopolskiego (16), świętokrzyskiego (13), dolnośląskiego (12), małopolskiego (7), pomorskiego (4), podkarpackiego (3),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 20, 2020
Jasna Góra, Niepokalanów, bazylika mariacka w Krakowie czy Gdańsku, Licheń – sprawdziliśmy największe i najbardziej znane polskie miejsca kultu pod kątem dopuszczalnej liczby wiernych na nabożeństwach w związku z nowymi zasadami dotyczącymi stanu epidemii.
Pełny wykaz >>tutaj
Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej Matteo Bruni poinformował o 9. przypadku zarażenia koronawirusem, zanotowanym w Państwie Watykańskim i wśród jego pracowników.
KAI
W związku z obecną sytuacją Ojciec Święty wraz z Dykasterią ds. Świeckich, Rodziny i Życia przełożył o rok Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie oraz Światowe Spotkanie Młodzieży w Lizbonie. >więcej
UWAGA:
Stolica Apostolska:
W związku z obecną sytuacją Ojciec Święty wraz z Dykasterium ds. Świeckich, Rodziny i Życia przełożył o rok
– Światowe Spotkanie Rodzin w Rzymie z czerwca 2021 r. na czerwiec 2022
– Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie z sierpnia 2022 na sierpień 2023. pic.twitter.com/3CuXu3Nkli— EpiskopatNews (@EpiskopatNews) April 20, 2020
Dwóch braci z opactwa benedyktynów w Lubiniu wyjechało do Kalisza, gdzie brakuje pielęgniarzy w domu opieki społecznej dotkniętym koronawirusem. Decyzję o posłudze chorym benedyktyni podjęli po lekturze Pisma Świętego. „Rozważanie lectio divina prowadziło nas do zastanowienia się nad sferami komfortu, w których współczesny człowiek gotów jest żyć” – mówi o. Maksymilian.
W kaliskim centrum opieki długoterminowej leczeni są m.in. pacjenci onkologiczni. Sytuacja w ośrodku jest dramatyczna, a zakażenie stwierdzono także wśród personelu medycznego. Piętnastu pacjentów zakażonych koronawirusem przewieziono już do jednoimiennego szpitala zakaźnego w Poznaniu.
KAI
Na Jasnej Górze znowu otwarte są dla pielgrzymów dwa wejścia, do kaplicy Matki Bożej i do bazyliki. Po zniesieniu częściowych ograniczeń odnośnie do liczby wiernych modlących się w kościołach, do kaplicy może wejść teraz 46 osób, do bazyliki 60, a do kaplicy pokutnej, gdzie odbywa się spowiedź – 16. Paulini zachęcają do wykorzystania możliwości nawiedzania Sanktuarium, przypominają o konieczności posiadania maseczek ochronnych i zachowania bezpiecznej odległości i zapewniają o stosowanych przez nich środkach ochronnych.
KAI
Młodzi z archidiecezji krakowskiej szyją maseczki z nieużywanych t-shirtów ŚDM.
Przeczytaj więcej > tutaj
Dzięki wsparciu zakonów opanowano dramatyczną sytuację związaną z koronawirusem w Domu Pomocy Społecznej w Stalowej Woli. Po wykryciu zakażenia COVID-19 u jednego z mieszkańców część personelu medycznego poszła na zwolnienia lekarskie, a kilkunastu innych pracowników zostało objętych kwarantanną. Z powodu dużych braków w personelu starosta stalowowolski poprosił o pomoc przełożonych zakonnych, dzięki czemu w DPS pomaga teraz 14 sióstr i braci zakonnych m.in. siostry dominikanki oraz bracia kapucyni.
O wynikach testów na COVID-19 poinformowała na Twitterze s. Tadeusza. Do tej pory w DPS w Bochni koronawirusa stwierdzono u 33 podopiecznych i 16 pracowników.
Wszystkie siostry i ks. Piotr mamy negatywne wyniki !!! Hurrrrrrraaaaa! Zostajemy na służbie. https://t.co/B9k091EZKx
— Siostra Tadeusza OP (@STadeusza) April 19, 2020
📊Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/Mw3SDxa6IO
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 20, 2020
Módlmy się dziś za polityków, aby realizowali swoje powołanie, które jest wysoką formą miłosierdzia. Módlmy się, aby partie polityczne różnych krajów wspólnie poszukiwały dobra dla całego kraju, a nie dobra swojej partii w chwili pandemii.
to dzisiejsza intencja porannej Mszy św. sprawowanej przez papieża Franciszka
#20aprile #PapaFrancesco prega perché i politici attuino la propria vocazione, che è forma alta di carità e ricorda che il Cristiano deve lasciarsi condurre con docilità dallo Spirito. #OmeliaSantaMarta Continua a leggere ▼https://t.co/mDnYiUMbNg
— Vatican News (@vaticannews_it) April 20, 2020
Od dziś do wielu kościołów będzie mogło wejść na Mszę św. znacząco więcej osób niż dotychczas, od początku trwania epidemii. Musimy jednak pamiętać o obowiązku zakrywania ust i nosa. Szczegóły wyjaśniamy w artykule>>
Od dzisiaj zaczynamy nowy etap znoszenia ograniczeń związanych z #koronawirus❗
Dowiedz się więcej ➡ https://t.co/oKxgaNS3MD pic.twitter.com/VoPZDvGJ7O
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) April 20, 2020
(1/3) Mamy 205 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: mazowieckiego (56), wielkopolskiego (42), dolnośląskiego (30), śląskiego (26), łódzkiego (20), małopolskiego (8), zachodniopomorskiego (7), świętokrzyskiego (7), podkarpackiego (4),
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) April 19, 2020
Kościół katolicki w Zambii postanowił utworzyć fundusz do walki z wirusem Covid-19 (CRF), z którego środki mają być wykorzystywane przede wszystkim do zapobiegania szerzeniu się tej epidemii oraz na wsparcie struktur sanitarnych kraju. Episkopat ma nadzieję, że CRF dołączy do wysiłków na rzecz zwalczania zarazy, podejmowanych przez rząd. Inicjatywa ta jest przejawem solidarności biskupów tego kraju z ich kolegami z Malawi i Zimbabwe, którzy wystosowali wspólny list pasterski na tegoroczną Wielkanoc.
KAI