Nasze projekty

Maseczki w kościele. Najważniejsze informacje

Jak rozumieć i stosować rozporządzenie dotyczące zakrywania ust i nosa? W jakich sytuacjach duchowni a w jakich wierni powinni mieć nałożoną maskę? Ile osób może być w kościele? Wyjaśniamy!

Rozporządzenie Rady Ministrów, regulujące kwestię obowiązku zakrywania ust i nosa przez obywateli RP, częściowo wyjaśniło też sprawę tego obowiązku podczas obrzędów religijnych. Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem od 16 kwietnia do odwołania wszystkie osoby poruszające się w Polsce w przestrzeni publicznej mają obowiązek zakrywania nosa i ust. Zwolnione z niego są dzieci poniżej 4. roku życia, osoby niesamodzielne lub niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym oraz pracownicy w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych – z wyjątkiem tych, którzy bezpośrednio obsługują klientów. Ostatnią grupą zwolnionych są zgodnie z Rozporządzeniem duchowni w trakcie sprawowania kultu. 

Jak rozumieć dokładny zapis z rozporządzenia? – Duchowni są zwolnieni z obowiązku zakrywania twarzy podczas sprawowania kultu religijnego, natomiast w sytuacjach wykonywania czynności „zawodowych, służbowych lub zarobkowych” w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej, m.in. w budynkach przeznaczonych na potrzeby kultu religijnego, o których mowa we wskazanym wyżej rozporządzeniu, są zwolnieni wówczas, gdy nie mają bezpośredniego kontaktu z interesantami – wyjaśnia rzecznik Episkopatu, ks. Paweł Rytel-Andrianik. 

Oznacza to równocześnie, że z obowiązku zakrywania ust i nosa nie są zwolnieni ani wierni biorący udział w Mszach czy nabożeństwach w kościołach, ani służba liturgiczna, ani lektorzy czytający czytania, ani zapewniający oprawę muzyczną organiści (o ile nie obejmuje ich przepis o pracy zarobkowej niezwiązanej z kontaktem z ludźmi). Dotyczy to także narzeczonych w czasie mszy ślubnej i obecnych na niej gości.

Reklama
Reklama

Zakryte usta i nos powinniśmy mieć również podczas spowiedzi, gdy uczestniczymy we Mszy św. stojąc na placu przykościelnym, gdy modlimy się indywidualnie w pustym kościele, gdy zamawiamy intencję Mszy św. w kancelarii parafialnej czy zakrystii. Choć rozporządzenie nie reguluje tak szczegółowych kwestii jak przyjmowanie Komunii św. w maseczce, można jednak założyć – zgodnie ze zdrowym rozsądkiem – że na czas przyjmowania Najświętszego Sakramentu maseczkę lub zakrycie twarzy trzeba na chwilę odsunąć, oczywiście z ostrożnością.

Także kapłan powinien mieć zakryte usta i nos gdy spowiada, gdy przyjmuje interesantów w kancelarii, w drodze do kościoła i podczas modlitwy osobistej w publicznej kaplicy. 

Ponadto nadal obowiązują limity dotyczące dopuszczalnej liczby wiernych w kościołach.

Reklama
Reklama

Przewodniczący Episkopatu, abp Stanisław Gądecki napisał do premiera Mateusza Morawieckiego list, w którym zaproponował, by w miejscach kultu religijnego nie obowiązywały sztywne limity wiernych, mogących się tam znajdować, ale by te przepisy wymagały od duchownych zapewnienia odpowiedniej odległości między wiernymi. Arcybiskup zasugerował, że mogłaby to być 1 osoba na 9 metrów kwadratowych powierzchni. W porannej audycji radia RMF FM w czwartek 16 kwietnia minister Jacek Sasin powiedział, że proponowane przez przewodniczącego KEP rozwiązania były brane pod uwagę. 

Ostatecznie w czasie czwartkowej konferencji Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że od 20 kwietnia w kościołach będzie mogła przebywać 1 osoba na przestrzeni 15 metrów kwadratowych.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

Reklama

SKLEP DOBROCI

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas na Patronite